Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacare contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacare contract vanzare-cumparare

Buna ziua,o intrebare se poate anula un contract de vanzare cumparare daca unul dintre proprietari are dementa? Are vreo valoare semnatura lui cand a vandut? Va multumesc.
Poate fi contestat actul, dacă se dovedește faptul că vânzătorul era lipsit de discernământ la momentul închieerii actului. Una dintre condițiile în care o persoană are drept de dispoziție asupra unui drept real este și capacitatea de exercițiu deplină . Ar fi fost necesară efectuarea unei expertize medicale daca persoana este varstincă.
Avea 75 de ani si cu dementa se poate anula contractul de vanzare cumparare?
Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog.
Depinde in ce an a fost incheiat actul Nulitatile relative pot fi invocate intr-un termen diferit de cele absolute care sunt imprescriptiile.Trebuie sa va vada un avocat specializat actele.