Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor pentru ilustratiile dintr-o carte
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor pentru ilustratiile dintr-o carte

Buna seara!Am nevoie de un sfat !Iata situatia de fapt :am avut o intelegere verbala cu o persoana care scrie o carte eu obligandu ma sa i fac ilustratia creand niste personaje care vor aparea in cartea respectiva .Am tot insistat sa facem un contract, dar persoana a tot amanat ,acum cand treaba e cam gata intr o discutie mi a zis ca deja m a platit pt ce am facut (cu sume infime din punctul meu de vedere desi promisiunile la inceput erau mari obtinerea unui teren la sfarsitul partii mele de munca) mi a luat toate desenele fara ca eu sa i le fi dat, Ce ma sfatuiti ?Cum as putea intra in posesia desenelor mele ?Cum as putea convinge persoana respectiva sa mi dea ce mi se cuvine pt munca mea ?Poate imi recomandati un specialist in drepturile de autor!Va multumesc !
Va trebui sa actionati. Mai intai discutand inca o data termenii colaborarii si, daca discutia degenereaza, trebuie sa-l chemati in instanta. A folosit deja desenele?Intrucat daca nu a valorificat inca acele ilustratii ar trebui pur si simplu sa vi le inapoieze sau sa va plateasca o eventuala diferenta de pret.

Aveti nevoie de ajutor specializat.Interesati-va intai daca le-a valorificat.

succes
av. Ileana Schwarz