Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

buna seara...As dori sa ma ajutati cresc singura un copil de 3 luni tatal nu e mentionat in certificatul de nastere,dar acuma ma ameninta ca vrea sa faca un test ADN la copil si o ancheta sociala pentru a putea cere custodia copilului.. Va rog sa imi dati un sfat ce trebuie sa fac va multumesc
Nimic deosebit, deocamdata nu va intereseaza amenintarile lui, asteptati sa va dea in judecata.
Isi poate recunoaste copilul oricand doreste, nu e necesar sa va actioneze in instanta pt stabilirea paternitatii. Apoi, intr-adevar va judecati pt ca instanta sa stabileasca cum veti exercita autoritatea parinteasca, locuinta copilului si pensie de intretinere.
Cel mai probabil, avand in vedere varsta copilului si faptul ca sunteti o mama buna, locuinta copilului va fi la dvs, ambii parinti veti exercitat autoritatea parinteassca, iar tatal va plati pensie.
Nu e nevoie sa il cresteti singura, il puteti creste amandoi.
Tatal va avea desigur si drept de vizita.
daca tot va rezentati ca o mama singura ...ce stae rau sa nu mai cresteti singura copilul?