Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Mobbing (!?)
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Mobbing (!?)

La nivel european exista o practica destul de larga de actiuni impotriva angajatorilor datorita mobbing-ului.
La noi in tara exista vreo reglementare care sa protejeze angajatul in asemenea situatii?
Ma refer la cazul in care un angajat este izolat intr-o cladire separata de cladirea principala de birouri si nu primeste atributii si nici nu are acces in cladirea principala, toate acestea cu scopul de a determina angajatul sa demisioneze.
gigipopa a scris:

Sensul postarii mele a fost - daca respectiva persoana nu doreste, nu vad cine o poate obliga sa isi dea demisia. Altfel spus - angajatorul nu va poate obliga sa va dati demisia.
Sunt de acord ca in conditiile precizate, stress-ul psihic creat este de natura sa va faca, sa nu veniti cu placere la serviciu.
Despre mobbing chiar am studiat aspectul in profunzime si am militat ori de cate ori am avut ocazia pentru a se introduce stress-ul (indiferent de natura indusa a acestuia) ca noxa (factor de risc recunoscut in legislatia romaneasca).
Aspectele prezentate de dvs. in mesajul din 31.10 ora 8,29 pot face obiectul unei sesizari la ITM sau daca aveti documente/ martori care sustin punctul dvs. de vedere, deschideti actiune in instanta impotriva angajatorului pentru merespectarea prevederilor din CIM.

Am e-mailurile prin care solicit in fiecare zi precizarea persoanei fata de care raportez si a atributiilor pe care le am, precum si un e-mail prin care solicit remedierea situatiei referitoare la conditiile de munca (singurul e-mail la care mi s-a raspuns). Toti colegii stiu de situatia mea, deci presupun ca in cazul unui proces, orice persoana citata ca martor ar trebui sa vina sa prezinte aceiasi situatie (izolarea si conditiile din birou).

Ce nu stiu eu, sunt argumentele legale (articole, legi) e care as putea baza o eventuala actiune si ce tip de actiune sa formulez.

Referitor la ITM, ma gandesc ca fiind vorba de o firma foarte mare si influenta la nivel local, e posibil ca in urma unei sesizari la ITM, rezultatul sa fie un simplu avertizment.
In urma sesizarii ITM, se va face o ancheta si se vor stabili masuri obligatorii pentru angajator si dupa caz si pentru angajat. Masurile au termen de realizare si de raportare periodica pentru a se vedea stadiul de realizare. In functie de cercetarea efectuata inspectorul de munca (pe relatii de munca) stabileste articole din codul muncii care au fost incalcate si dupa gravitatea faptelor poate stabili amenda contraventionala sau avertisment scris.
Daca sesizati instanta de judecata puteti invoca codul muncii, articolele referitoare la CIM si prevederile din acesta (studiati codul muncii si vedeti exact articolul in care se incadreaza situatia dvs.

gigipopa a scris:

In urma sesizarii ITM, se va face o ancheta si se vor stabili masuri obligatorii pentru angajator si dupa caz si pentru angajat. Masurile au termen de realizare si de raportare periodica pentru a se vedea stadiul de realizare. In functie de cercetarea efectuata inspectorul de munca (pe relatii de munca) stabileste articole din codul muncii care au fost incalcate si dupa gravitatea faptelor poate stabili amenda contraventionala sau avertisment scris.
Daca sesizati instanta de judecata puteti invoca codul muncii, articolele referitoare la CIM si prevederile din acesta (studiati codul muncii si vedeti exact articolul in care se incadreaza situatia dvs.

Multumesc de raspuns.
Aveti idee in cat timp de la sesizarea ITM, acestia vor intreprinde primul control (teoretic) ?

Se poate sesiza ITM si in acelasi timp sa se porneasca si o actiune in justitie?
andreea_szl, utilizator
Sesizarea dvs. depusa la ITM cu nr. de inregistrare/ data trebuie sa isi urmeze cursul - inspector sef - inspector sef adj. relatii de munca - inspector de munca responsabil de obiectiv si actiunea sa fie introdusa in planul de lucru al inspectorului/ aprobata de inspectorul sef, pentru a se face cercetarea. Poate dura cateva zile pana deplasarea la firma sa devina efectiva si careva zile sa se faca verificariele necesare. Se intocmeste PV de cercetare si dupa caz PV de aplicare sanctiune contraventionala. Se trimit documentele prin posta la firma. Per total poate dura cca. 30 de zile de la depunerea sesizarii.
Puteti deschide in paralel actiune in instanta impotriva angajatorului, dar PV al ITM poate fi un document util instantei pentru a se pronunta rapid. Poate cu respectivul document in fata, mediatorul va convinge partile sa se impace si nu veti mai ajunge in instanta.
Cred ca o data cu sesizarea la ITM este bine sa depuneti si la angajator o nota scrisa, cu nr. de inregistrare/ data in care sa prezentati toate aspectele care va fac sa fiti nemultumita de situatia existenta (un motiv ca angajatorul sa nu poata afirma in fata organelor de control, ca nu cunoaste situatia) si sa punctati toate demersurile facute de dvs. anterior pentru remedierea situatiei. Ramane la latitudinea dvs. daca informati angajatorul si ca ati depus deja o sesizare scrisa la ITM sau chiar anexati la nota respectiva o copie dupa sesizarea respectiva depusa la ITM pe care sa apara nr. de inregistrare/ data la ITM.
Multumesc pentru informatii.

Eu am informat firma prin mai multe e-mailuri despre nemultumirile mele, dar nu am primit nici un raspuns concret. Cred ca aceasta este etapa urmatoare ..

Nu cred ca firma vrea sa ajunga la o intelegere. Eu le-am propus acest lucru printr-un e-mail acum 1 luna si au ales sa-l ignore. Probabil ca si medierea se va sfarsi cu acelasi rezultat.

Este obligatorie etapa medierii in aceasta situatie?