Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutor caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutor caldura

Vreau sa stiu daca restantierii la cotele de intretinere beneficiaza de ajutor de caldura???
Norma in vigoare nu face precizari pentru astfel de situatii speciale
Norma in vigoare nu conditioneaza obtinerea dreptului la ajutorul de caldura de eventualitatea existentei de restante la asociatia de proprietari sau debite in urmarire la bugetul local.
[EDIT= nu e nevoie sa detalieze cazul, intrebarea fiind foarte clara]
elga50, moderator
Da, beneficiaza de ajutor la caldura, nu conteaza daca au sau nu restante, dar ajutorul de caldura este in folosul asociatiei, pentru ca primeste macar banii de caldura daca nu isi achita restul cotelor restantierii, ei nu primesc banii, acestia sunt scazuti din factura de caldura.
cererea se formuleaza cu datele si cu situatia celuicare locuieste efectiv acolo -(e trecut in cartea de imobil), sau se iau in calcul si veniturile proprietarlui care are si el domiciliul in apartament dar nu loicuieste? -mentionez ca nu este vorba de un chirias ci de o persoana care locuieste in aprtamentul proprietate a parintilor
Ajutorul pentru incalzire se acorda numai persoanelor care locuiesc in imobil, dar declaratia trebuie sa fie completata de proprietarul (prima pagina - fara venituri), iar persoanele care locuiesc cu veniturile lor pe paginile urmatoare.

Numai ca persoanele care locuiesc in imobil trebuie sa prezinte un act in baza caruia locuiesc acolo si sa aiba si viza de resedinta pe CI, altfel nu pot dovedi ca sunt indreptatite sa ceara acest ajutor pentru ele la acea adresa.