Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Transformare amenda administrativa
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Transformare amenda administrativa

Daca cel ce primeste amenda administrativa nu realizeaza venituri poate face cerere pentru a fi transformata in zile munca in folosul comunitatii,unde trebuie sa depuna cererea,care ar fi pasii ?
Multumesc!
Faceti o cerere la judecatoria care a pronuntat hotararea de obligare la plata amenzii administrative si cererti transformarea ei in zile munca....Dar de ce va grabiti? Asteptati sa primiti notificarea de plata de la Fisc sau Biroul executari al judecatoriei si probati cu adeverinta de venit ceea ce spuneti, lasandu-i pe ei sa actioneze mai departe....
termen de plata e de 20 de zile si nu as vrea sa fie interpretat ca rea intentie.Scrie ca acea chitanta trebuie depusa la dosarul de la Parchet.
multumesc!