Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare destinatie imobil din spatiu locuibil in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare destinatie imobil din spatiu locuibil in spatiu destinat unui cabinet dentar

Buna ziua.

Anul trecut am infiintat o firma, domeniu unic de activitate: activitati de asistenta stomatologica. Intre timp am obtinut si avizele de la colegiul medicilor si sanepid. Activitatea se va desfasura intr-un apartament la parterul unui bloc nou construit, pentru care am facut contract de comadat cu proprietarul (este tatal meu).

Doar ca apartamentul are ca destinatie spatiu de locuit. Insa nicaieri (registrul comertului, sanepid, colegiu) nu mi s-a cerut sa ii schimb acesta destinatia.
Intrebarea mea este daca mai este necesara aceasta schimbare si care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmez.

Multumesc!
Este necesar sa obtineti acordul asociiatiei de proprietari
De regula,majoritatea asociatiilor de proprietari la schimbarea destinatiei spatiului de locuit,incheie cu persoana juridica conventie prin care se stabilesc obligatiile de plata
Lucrul acesta l-am facut. Am semnat aceasta conventie cu asociatia.
Insa schimbarea destinatiei unde se face propriu-zis?

Daca nu v-au cerut sa schimbati destinatia cei de la care ati obtinut aprobarile, avizele si autorizatiile de functionare, comtinuati-va acolo activiatatea. Dar eu consider ca ati schimbat destinatia si in acest sens aveti acordul asociatiei si autorizatia de functiinare de la registrul comertului in care se specifica faptul ca desfasurati activitatea....... cu codul.... la adresa....
Am inteles. Va multumesc frumos pt raspunsuri

O seara buna!