Forum Discuţii juridice Executare silită Transfer creante
Discuție deschisă în Executare silită

Transfer creante

Exista posibilitatea ca pentru un credit bancar neachitat, ajuns in faza de executare silita, sa se efectueze un contract, in fata creditorului (in acest caz o terta firma care a cumparat creantele de la banca) sau in fata notarului, prin care datoria scadenta sa fie transferata altei persoane -evident cu acordul acesteia- , impreuna cu toate obligatiile ce decurg din aceasta?
Multumesc.
Ar trebui sa fie de acord creditorul in primul rand (in acest caz societatea de recuperari creante).