Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de acces

in continuarea unei strazi din com. jilava exista 150 de metri de strada neamenajata care a fost inclusa in proprietatea (cadastru)unui vecin .acest drum facea legatura cu proprietatea mea si a altor persoane.Primaria,nu vrea sa se implice aratand dreptul de proprietate inclusiv pe acest drum.Nu exista alta posibilitate (acces ,auto )decat pe acel drum.Are dreptul sa inchida acest drum, proprietarul?
Nu. Dacă nu ajungeţi la o înţelegere, puteţi cere instanţei să instituie un drept de servitute de trecere pe acel teren al vecinului.