Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... redistribuire terenuri prin sentinta civila,inducere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

redistribuire terenuri prin sentinta civila,inducere in eroare instanta

buna ziua,va rog frumos ,as dori si eu daca se poate niste raspunsuri si sfaturi totodata.prin 2008 in baza unei succesiuni s-au distribuit terenurile tuturor mostenitorilor care erau de drept in succesiune,apoi toti de comun acord au vandut acele terenuri legal cu acte cadastrale prin notariat.in urma cu ceva timp unul din acei mostenitori a deschis un nou proces cerand instantei redistribuirea terenurilor,fara a specifica instantei ca terenurile au fost distribuite odata,le-au vandut toti,au alti proprietari de drept.instanta fara a verifica aceste aspecte a redistribuit din nou acele terenuri in baza unei sentinte civile.mentionez faptul ca niciunul din ceilalti mostenitori nu s-au prezentat la instanta,deoarece au considerat ca terenurile au fost vandute la vremea respectiva,au facut acte notariale,cadastre totul legal,nu au dat importanta.acum problema este ca actualii proprietari de drept ai terenurilor respective nu au avut cunostinta de asa ceva,contractele de v/c nu au fost anulate,deoarece instanta nu a luat act de asta,dar respectivul mostenitor care a facut aceste demersuri ,acum distruge recoltele proprietarilor de drept ai terenurilor si le cultiva el acele terenuri ,motivand ca ii apartin,deoarece prin sentinta civila de redistribuire ,sant din nou ale lui terenurile.ce demersuri pot fi facute,cum si pe baza caror articole de lege se poate actiona in instanta,cum se poate cere rejudecarea dosaruluyi,sau daca se poate deschide o alta actiune de judecata privind tot acest lucru,pt ca instanta sa poata lua act ca aceste terenuri au mai fost odata distribuite,vandute,exista niste contracte v/c,cadastre,alti proprietari,cum si pe ce cale trebuieste mers pt a lamuri aceasta problema,va rog respectuos am mare nevoie de sfaturile dv,multumesc.
nu cunosc doasrul . ideea este ca trebuie sa se judece noii roprietari cu cel ce a castigat. daca pierd trebuie sa se intrepte impotriva celor care au vandut ce cgaranteaza pentru evictiune si nici nu le-a pasat de proces.
multumesc mult de raspuns,unul din cei ce au vandut la vremea respectiva odata cu ceilalti,este cel in cauza care a facut aceste demersuri,daca unul din acei ce au cumparat la vremea respectiva,actual proprietar de drept acum ,caruia i-a fost distrusa recolta dupa acel teren ,si a fost cultivat si insusit de cel care a facut acele demersuri,cum ssi ce poate sa invoce pe cale civila pt deschiderea unui nou proces,unde sa poata aduce instantei la cunostinta cele intamplate ,si totodata sa poata sa-i citeze si pe ceilalti proprietari ce au cumparat de buna credinta la vremea respectiva,sa fie audiati ca martori,iar alta nelamurire este ,cum fara sa fie anulate niste contracte v/c,cadastre ,poate acest individ in baza unei sentinte sa se autoproclame din nou proprietar pe niste terenuri care odata le-a vandut ,a luat bani pe eler,a facut acte oamenilor,si acum sa si le insuseasca din nou?sfatuiti-ma va rog cum si in baza carui articol pot deschide un nou proces? multumesc!
Nimeni nu i-a facut omului ala plangere penala? Tulburare de posesie se cheama.
Cine plateste impozit? Cine e trecut la rol fiscal? S-a intabulat nenea?
Proprietarii chiar nu cunosc situatia?
multumesc frumos,terenul in cauza cand a fost vandut la vremea respectiva s-a vandut prin prin contract v/c prin notariat,a fost cadastrat,noul proprietar de drept avea lucerna semanata,anul trecut a distrus lucerna,a bagat plugul pe loc si la arat,dupa noul proprietar a semanat din nou locul tot cu lucerna,si acum s-a trezit ca din nou respectivul a distrus lucerna ca a bagat din nou tractorul si a arat.i s-a facut o plangere penala la parchet ,dar nimeni nu a luat nici o masura,dupa cum am explicat anterior,el este unul din acei mostenitori care au vandut atunci terenurile dobandite in baza succesiunii,a facut pe ascuns un nou dosar in care a cerut redistribuirea terenurilor,a ascuns instantei faptul ca au mai fost odata dobandite,vandute,au alti proprietari,omul a mai vrut iarasi terenurile.instanta a dat o sentinta civila in acest sens,fara a fi insa anulate contractele v/c,deoarece nu a luat act de acest lucru,iar acum individul a pus din nou stapanire pe acest teren,fluturand acea sentinta civila obtinuta ,,banditeste".intrebarea este cum poate proprietarul de drept al acestui teren care este hartuit si pagubit totodata si ce motive,articole de lege sa invoce sa deschida un nou proces,unde sa arate instantei faptul ca respectivul a mai dobandit odata terenurile,le-a vandut,si a cerut din nou redobandirea lor,sa poata fi chemati si ceilalti proprietari care au cumparat terenurile la vremea aceea,unde sa vina ca martori cu actele doveditoare.va rog din suflet dati-mi niste sfaturi .multumesc.
inca un amanunt,si totodata sa va si raspund;proprietarul hartuit plateste impozitele,el detine terenul legal de la momentul cumpararii.