Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare garsoniera
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare garsoniera

Am fost la un notariat in Bucuresti. Vanzatoarea este din Bucuresti, cumparatorul este din alta localitate. La notariat,mi s-a spus ca pentru scoaterea extrasului de carte funciara a garsonierei, trebuie sa fac o cerere, si sa faca copii dupa contractul meu de casa. Extrasul trebuie sa ajunga la BancPost Ramnicul Valcea. Am predat copiile si am facut cererea pentru extras. Cei de la banca din Rm.Valcea vor sa vada daca garsoniera care este de vanzare este libera de sarcini. Este corect?
Vindeti unui cumparator cu Programul Prima Casa sau cu credit ipotecar imobiliar din cate spuneti! este normal ca Banca sa ceara un extras de informare CF pentru a vedea care e situatia imobilului, Ea urmeaza sa dea un credit care trebuie sa fie performant si daca este si cu Programul Prima Casa atunci imolica si statul.
Faptul ca se cere un extras de CF asta nu inseamna ca se poate folosi acel extras in alte scopuri sa zicem dubioase.
Oricum la vanzare si notarul va scoate extras CF de autentificare.
Da, pentru sarcini este de stiut pentru banca important.