Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... UCIDERE DIN CULPA SI VATAMARE CORPORALA DIN CULPA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

UCIDERE DIN CULPA SI VATAMARE CORPORALA DIN CULPA

L
GHISOIU RADU VASILE, utilizator
Brom a scris:

Hotararea pronuntata in apel este definitiva.
OUG zice cam asa "Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."

Avem prevederi noi in materia procedurii penale?:O:O:O

Art. 415 - Hotarari executorii
Hotararile instantelor penale devin executorii la data cand au ramas definitive.
Hotararile nedefinitive sunt executorii atunci cand legea dispune aceasta.

Art. 416 - Ramanerea definitiva a hotararii primei instante
Hotararile primei instante raman definitive:
1. la data pronuntarii, cand hotararea nu este supusa apelului si nici recursului;
2. la data expirarii termenului de apel;
a) cand nu s-a declarat apel in termen;
b) cand apelul declarat a fost retras inauntrul termenului;
3. la data retragerii apelului, daca aceasta s-a produs dupa expirarea termenului de apel;
4. la data expirarii termenului de recurs in cazul hotararilor nesupuse apelului sau daca apelul a fost respins:
a) cand nu s-a declarat recurs in termen;
b) cand recursul declarat a fost retras inauntrul termenului;
5. la data retragerii recursului declarat impotriva hotararilor mentionate la pct. 4, daca aceasta s-a produs dupa expirarea termenului de recurs;
6. la data pronuntarii hotararii prin care s-a respins recursul declarat impotriva hotararilor mentionate la pct. 4.

Art. 416^1 - Ramanerea definitiva a hotararii instantei de apel
Hotararile instantei de apel raman d efinitive:
1. la data expirarii termenului de recurs;
a) cand apelul a fost admis fara trimitere pentru rejudecare si nu s-a declarat recurs in termen;
b) cand recursul declarat impotriva hotararii mentionate la lit. a) a fost retras inauntrul termenului;
2. la data retragerii recursului declarat impotriva hotararii mentionate la lit. a), daca aceasta s-a produs dupa expirarea termenului de recurs;
3. la data pronuntarii hotararii prin care s-a respins recursul declarat impotriva hotararii mentionate la lit. a).

Art. 417 - Ramanerea definitiva a hotararii instantei de recurs
Hotararea instantei de recurs ramane definitiva la data pronuntarii acesteia cand:
a) recursul a fost admis si procesul a luat sfarsit in fata instantei de recurs, fara rejudecare;
b) cauza a fost rejudecata de catre instanta de recurs, dupa admiterea recursului;
c) cuprinde obligarea la plata cheltuielilor judiciare, in cazul respingerii recursului.

Deci raspunsul colegului Posdarie a fost corect.
Si totusi, hai sa lasam morala pe mana altora, va rog. Pana la urma, ideea ca stii cand sa refuzi sa acorzi sfaturi e unul dintre principiile cele mai importante ale oricarei activitati care implica transmiterea de cunostinte.
Brom a scris:

Incep sa cred ca aveti ceva cu mine. :)

Singurul barbat din lume cu care am ceva este sotul meu. :)
avluci a scris:

Brom a scris:

Hotararea pronuntata in apel este definitiva.
OUG zice cam asa "Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."

Avem prevederi noi in materia procedurii penale?:O:O:O

Art. 415 - Hotarari executorii
Hotararile instantelor penale devin executorii la data cand au ramas definitive.
Hotararile nedefinitive sunt executorii atunci cand legea dispune aceasta.

Art. 416 - Ramanerea definitiva a hotararii primei instante
Hotararile primei instante raman definitive:
1. la data pronuntarii, cand hotararea nu este supusa apelului si nici recursului;
2. la data expirarii termenului de apel;
a) cand nu s-a declarat apel in termen;
b) cand apelul declarat a fost retras inauntrul termenului;
3. la data retragerii apelului, daca aceasta s-a produs dupa expirarea termenului de apel;
4. la data expirarii termenului de recurs in cazul hotararilor nesupuse apelului sau daca apelul a fost respins:
a) cand nu s-a declarat recurs in termen;
b) cand recursul declarat a fost retras inauntrul termenului;
5. la data retragerii recursului declarat impotriva hotararilor mentionate la pct. 4, daca aceasta s-a produs dupa expirarea termenului de recurs;
6. la data pronuntarii hotararii prin care s-a respins recursul declarat impotriva hotararilor mentionate la pct. 4.

Art. 416^1 - Ramanerea definitiva a hotararii instantei de apel
Hotararile instantei de apel raman d efinitive:
1. la data expirarii termenului de recurs;
a) cand apelul a fost admis fara trimitere pentru rejudecare si nu s-a declarat recurs in termen;
b) cand recursul declarat impotriva hotararii mentionate la lit. a) a fost retras inauntrul termenului;
2. la data retragerii recursului declarat impotriva hotararii mentionate la lit. a), daca aceasta s-a produs dupa expirarea termenului de recurs;
3. la data pronuntarii hotararii prin care s-a respins recursul declarat impotriva hotararii mentionate la lit. a).

Art. 417 - Ramanerea definitiva a hotararii instantei de recurs
Hotararea instantei de recurs ramane definitiva la data pronuntarii acesteia cand:
a) recursul a fost admis si procesul a luat sfarsit in fata instantei de recurs, fara rejudecare;
b) cauza a fost rejudecata de catre instanta de recurs, dupa admiterea recursului;
c) cuprinde obligarea la plata cheltuielilor judiciare, in cazul respingerii recursului.

Deci raspunsul colegului Posdarie a fost corect.

Foarte corect! Eu am facut referire la art. 371 c pr. civ, am omis ca suntem intr-un proces penal. :)
Gabriela Pintea a scris:

Brom a scris:

Incep sa cred ca aveti ceva cu mine. :)

Singurul barbat din lume cu care am ceva este sotul meu. :)

:offtopic: Felicitari! Ideea ramane aceeasi.

Nu vreau sa prelungesc prea mult. Am notat opiniile "oficiale" si nu am altceva de facut decat sa ma conformez.