Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deschidere succesiune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deschidere succesiune

Unul dintre soti, coproprietar al unui apartament, a decedat. In timp s-au acumulat restante la plata cotelor de intretinere care depasesc 20.000 lei, sotul supravietuitor neavand posibilitati materiale sa plateasca. Fiul proprietarilor locuieste in apartament si refuza sa contribuie la plata cotelor.
Exista posibilitatea ca dupa obtinerea inscrierii privilegiului imobiliar, asociatia de proprietari sa ceara deschiderea succesiunii la notar pentru ca apoi, pe cale judecatoreasca, sa incerce recuperea restantelor de la mostenitori (parinte si fiu)?
Va multumesc.
Este posibil ca cererea de dezbatere a succesiunii sa o faca si creditorul pt ca este persoana interesata. Insa daca mostenitorii nu se prezinta, notarul ca suspenda dosarul si veti ajunge tot in instanta.
Asociatia de proprietari in temeiul disp
L nr 230/2007 Art. 50
(1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona în justitie pe orice proprietar care
se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinta dată în favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice
Pag. 11 din 14 Act sintetic la data 07-Mar-2013 pentru Legea 230/2007

Art. 51
(la data 21-Jan-2008 Art. 51 din capitolul VI reglementat de Art. 26 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociayia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spatii proprietăti individuale ale proprietarilor din condominiu,
precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele
datorate cu titlu de cotă de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, după
cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei, la cererea
preşedintelui asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima listă lunară de
plată a cotelor de contributie din care rezultă suma datorată cu titlu de restantă.
Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociatiei de proprietari sau a
proprietarului, pe baza chitantei ori a altui înscris prin care asociatia confirmă plata
sumei datorate.
(3) Operatiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la alin. (1) şi
(2) sunt scutite de taxă de timbru.art 51 din KL nr 230/2007 poate sa solicite instituirea privilegiului imobiliar

Asociatia de proprietari sa demareze procedura in instanta
Dupa obtinerea hotararii judecatoresti,ramasa definitiva urmeaza sa contacteze executor judecatoresc responsabil care la cererea creditorului poate dispune demararea procedurii succesiunii
Este procedura complexa si de durata