Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Subiect: Liberul acces la dosarul cauzei - cum ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Subiect: Liberul acces la dosarul cauzei - cum justifici interesul legitim?

O intrebare fara raspuns de 5 ani:

O persoana fizica solicita acces la un dosar. Nu este parte in proces.
Legea cere justificarea interesului legitim.

Art. 2, pct.9 alin.(2) In instanta, dosarele si registrele privitoare la activitatea de judecata sunt publice si pot fi consultate de orice persoana care justifica un interes legitim, precum si de ziaristi, cu respectarea ordinii si masurilor de asigurare a integritatii documentelor. (Hotarirea CSM nr. 277/2006 "Ghidul de bune practici")

In practica, cum justifici interesul legitim, astfel incit grefiera sau functionara de la arhiva sa iti permita accesul la dosar?

Faci cerere? Trebuie sa spui in scris ce doresti din dosar si din ce cauza?
Judecatorul aproba prin "prefigurarea" viitorului?

Definitia interesului legitim:
Legea 554/2004 art.2: interes legitim privat - posibilitatea de a pretinde o anumita conduita, in considerarea realizarii unui drept subiectiv viitor si previzibil, prefigurat.

Cum convingi referentul de la arhiva (primul cerber la usa justitiei) ca ai o "posibilitate" ... "in considerarea" unui "drept previzibil" "prefigurat" ?

Poate doar sa chemi un profet sa "prefigureze" viitorul.
Eu cred ca prin astfel de formulari ... solicitantul este in imposibilitate sa justifice interesul iar presedintele instantei in imposibilitatea de a refuza accesul.

Cum faceti voi in practica? Cum este asigurata transparenta justitiei.

Alberto Kurtyan
daca nu sunteti parte in dosar, nu aveti acces la documentele din acesta
Si totusi, normele expuse mai jos par sa indice faptul ca publicul are acces la dosar:

Regulamentul de ordine interioara al instantelor judecatoresti
"Art. 62. - (1) Grefierul arhivar şi registratorul au următoarele atribuţii:
e) pun dosarele la dispoziţia publicului şi ţin evidenţa persoanelor care primesc dosarele spre studiu

art.12 din Legea nr.304/2004
"ªedinţele de judecată sunt publice, în afară de cazurile prevăzute de lege. Pronunţarea hotărârilor se face în şedinţă publică, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege"
Albert Kurtyan, Consilier juridic
E una dintre numeroasele perle ale celor care fac legile in Romania. Sa recitim:
dosarele si registrele privitoare la activitatea de judecata sunt publice si pot fi consultate de orice persoana care justifica un interes legitim.

Cateva observatii:
1. Conjunctia copulativa "si" este gresit folosita.
2. Partea de dupa "si" este de fapt o restrangere a publicitatii cu toate ca legiuitorul a incercat sa-i puna mult indulcitor artificial ca sa nu fie atat de acra.
3. Intelesul expresiei "interes legitim" nu poate fi cel din L 554/2004 - norma cu caracter special - ci unul atat de larg incat sa includa pe absolut toata lumea, afara doar de cei care nu fac altceva decat caste gura si sa stanjeneasca activitatea arhivei.
De fapt, fara sa schimbam cu nimic sensul, putem reformula astfel:
dosarele si registrele privitoare la activitatea de judecata sunt publice DAR pot fi consultate NUMAI de persoane care justifica un interes legitim.

Ooof! Cate cuvinte inutile in fraza de mai sus!
Reformulam din nou:

dosarele si registrele privitoare la activitatea de judecata pot fi consultate doar de persoane care justifica un interes legitim

Acesta este de fapt sensul, nu-i asa? S-a introdus "sunt publice" doar pentru ca omul sa nu ajunga sa se intrebe: Daca sedinta de judecata e publica, poate participa oricine la ea, atunci, dosarul de ce n-ar fi? Cum se asigura publicitatea dezbaterilor daca publicul nu are acces la toate actele si lucrarile dosarului? Adica am dreptul sa stau in sala si sa ascult ce se discuta dar n-am voie sa inteleg? (N-am cum sa inteleg daca nu stiu ce contine contractul sau adeverinta pe care se sprijina toata apararea).
Poate ca v-ati obisnuit cu astfel de restrangeri ale libertatii si le considerati normale. Sunt convins ca unii ma considera excentric si exagerat. Daca-i asa ii rog sa ia in considerare si urmatoarele afirmatii:
1. Cartea funciara este publica si (dar) pot fi consultata de orice (numai de) persoana care justifica un interes legitim;
2. Muzeul judetean de istorie este public
si (dar) pot fi vizitat de orice (numai de) persoana care justifica un interes legitim;
3. Parcul "Eugen Ionesco" este public
si (dar) pot fi vizitat de orice (numai de) persoana care justifica un interes legitim;
Puteti incerca si voi. Din pacate, singura varianta gasita de mine in care "public" si "justifica un interes legitim" merg bine impreuna include si "toaleta ecologica" :blush2:

1. Deci "interesul legitim" este necesar sau nu?
2. In caz ca este necesar, sa inteleg ca grefierul este chemat de lege sa judece caracterul "legitim" al interesului? Deci tine o minisedinta de judecata cu el insusi si decide?
3. Unde este definiti in lege "interesul legitim"

Eu personal cred ca dosarul, dupa ce a intrat pe rol, devine public si poate fi consultat de oricine, fara a justifica vreun interes.

Dar practica este intr-adevar contrara teoriei.

Alberto Kurtyan

Intelesul expresiei "interes legitim" nu poate fi cel din L 554/2004 - norma cu caracter special

de ce? e autoritate publica, emite documente, de ce ar fi exceptate?

Alberto Kurtyan
Gabriela Pintea, Consilier juridic
carmenmur a scris:
daca nu sunteti parte in dosar, nu aveti acces la documentele din acesta

puteti sa indicati o norma care prevede aceasta interdictie?

ubik, poti sa clarifici?

Alberto Kurtyan

Gabriela Pintea, Consilier juridic