Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozitul pe profit din arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozitul pe profit din arenda

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie specificat in contractul de arendare ca impozitul pe profit al arendatorului se retine la sursa. Este obligatia arendasului sa o retina sau o intelegere intre parti. Este prevedere legala in acest sens si care?
Arendatorul nu plateste impozit pe profit ci impozit pe venit din arendare. Modalitatea de plata e optionala: ori si-l plateste singur si in acest caz va trebui sa faca declaratie de venit la primarie, ori accepta ca acest impozit sa fie retinut la sursa si in acest caz trebuie prevazut in contractul de arenda. CPF si NM de aplicare.