avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de inchiriere


Buna ziua
Am cumparat un apartament cu drept de uzufruct pentru vanzator si fara alta clauza de intretinere.
In prezent uzufructuarul este internat de catre mine intr-un camin privat pentru batrani avand Alzheimar deci grad de handicap grav.
Am din partea lui mandat sa inchiriez apartamentul pentru ca sa pot sa-i asigur o parte din intretinerea in camin.
Mentionez ca are o pensie de 550 lei
intrebare:
1.pe numele cui se intocmeste contractul de inchiriere?
2.care sun obligatiile de plata?
multumesc
Cel mai recent răspuns: @marina , utilizator 07:56, 11 Noiembrie 2013
Contractul de inchiriere se intocmeste pe numele uzufructuarului.
Se va achita 5.5% CASS si 16% impozit.
multumesc
o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de v-c cu uzufruct viager ionclaudiu ionclaudiu In contract se stipuleaza ca uzufructul este pe tot apartamentul pe durata vietii celor doi vanzatori fara alte clauze de intretinere. Ce obligatii are in ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri in legatura cu un cotr. v/c cu clauza de intretinere florance01 florance01 salutare la toata lumea, am si eu o nelamurire in legatura cu un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretine. Pe durata derularii contractului ... (vezi toată discuția)
Camin de batrani ppetruta ppetruta Buna ziua, am urmatoare situatie, am o batrana in intretinere care vrea sa-mi lase mostenire apartamentul, ma intereseaza ce se intampla cu apartamentul in ... (vezi toată discuția)