Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de inchiriere

Buna ziua
Am cumparat un apartament cu drept de uzufruct pentru vanzator si fara alta clauza de intretinere.
In prezent uzufructuarul este internat de catre mine intr-un camin privat pentru batrani avand Alzheimar deci grad de handicap grav.
Am din partea lui mandat sa inchiriez apartamentul pentru ca sa pot sa-i asigur o parte din intretinerea in camin.
Mentionez ca are o pensie de 550 lei
intrebare:
1.pe numele cui se intocmeste contractul de inchiriere?
2.care sun obligatiile de plata?
multumesc
Contractul de inchiriere se intocmeste pe numele uzufructuarului.
Se va achita 5.5% CASS si 16% impozit.
multumesc
o zi buna