Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, custodie minor

Am o cunostinta care nu se mai intelege cu sotu,ea vrea sa divorteze dar sotul o ameninta ca îi ia copilul , precizez ca au impreuna un copil de 5 ani. Se poate sa piarda drepturile asupra copilului la divort.
Nu se poate!

Trebuie sa o decada din drepturile parintesti, pentru a reusi asa ceva.
Pentru asta trebuie sa dovedeasca ca aceasta nu se ingrijeste de copil si il maltrateaza psihic si fizic. ... ceea ce cred ca nu este cazul, cunostintei dvs.
Totusi cred ca s-ar putea sa fie dat spre ingrijire doar unuia dintre parinti, mai exact in custodia unuia singur. Bineanteles ca si celalalt parinte va avea dreptul sa pastreze legaturile cu copilul sau.
daca nu se intelg la cine va ramane copilul doar instanta va decide , in functie de probatoriul administrat.