avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire parinte, datorii banci si finante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire parinte, datorii banci si finante

buna ziua
am si eu o intrebare la care nu am un raspuns exact. in urma mortii tatalui meu am mostenit o casa, plus datorii la dinante si banci (mai mici decat valoarea casei). vreau sa stiu daca aceste organe, stat plus banci ma pot urmari, tinand cont ca eu vand casa, banii ii bag in buzunar iar pe numele meu nu mai exista nici o proprietate si nici nu realizez niciun venit in tara. imi mai pot face ceva daca nu platesc datoriile?? multumesc frumos
Da, va pot face!

Mostenirea se accepta cu bunuri si cu rele.

Nu puteti accepta mostenirea numai cu partea buna (casa) si fara partile rele (datoriile).

Va poate obliga la plata debitelor, chiar daca alegeti sa vindeti casa mostenita.

... si sunteti sigur ca niciodata, pana la sfarsitul vietii nu veti mai detine niciun bun sau venituri ce vor putea fi urmarite pentru recuperarea debitului???
am inteles. ma gandeam ca se prescriu datoriile..
se prescriu doar daca creditorul nu face niciun act juridic timp de 5 ani care sa determine intreruperea termenului de prescriere...

dar, avand in vedere ca debitul este datorat statului, fiti convins ca statul nu va sta 5 ani cu mainile in san, fara sa incerce macar un singur act de executare susceptibil de a intrerupe cursul prescriptiei...

Si daca tot spuneti ca debitul nu este asa de mare... mai bine il achitati si terminati povestea!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea poate fi luata de banca? ionutnou ionutnou Daca ai datorii la banca facute acum 3 ani si nu ai avut cu ce sa le platesti, iar intre timp ai mostenit un bun, banca poate sa ti-l ia in contul datoriei? Se ... (vezi toată discuția)
Succesiune covaci112233 covaci112233 Buna seara.socrul meu a decedat de peste 3 ani,in urma lui au ramas 3 copii majori(soacra a decedat inainte),2 au renuntat la succesiune prin notar iar nevasta ... (vezi toată discuția)
Datorii la anaf rastep rastep Buna ziua, Am avut un PF in 2008 iar din 2009, cand l-am inchis, am ramas cu niste restante la ANAF . Aprox. 8000 de lei. Intrebarea mea este urmatoarea: ... (vezi toată discuția)