avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit 2% ptr adjudecare imobil
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit 2% ptr adjudecare imobil

Buna Ziua,

In urma cu ceva vreme am achizitionat un imobil la licitatie publica tinuta la sediul executorului jud.
cand am primit actul de adjudecare, executorul mi-a spus ca trebuie sa platesc eu acei 2% impozit pe tranzactie.
intrebarea mea este:
cine trebuie sa plateasca acesti bani, eu ca adjudecatar sau creditorul ori debitorul?
in tranzactiile normale, incheiate la notar stiu ca plateste vanzatorul nu cumparatorul.
e legal sa-mi ceara asa ceva?

Multumesc mult de raspuns
Cel mai recent răspuns: bamsel , utilizator 09:25, 1 Aprilie 2009
Interesanta intrebare.
Art. 77 indice 1 din codul fiscal nu distinge.Nici in Norme nu apare aceasta situatie. Dar acest articol face referire la transferul proprietatii din patrimoniul personal.Executorul trebuia sa va spuna care este baza legala.
De principu, vanzatorul, cel din patrimoniul caruia iese un buhn, este contribuabilul si el datoreaza impozitul.

Ma intereseaza si pe mine raspunsul.Stie cineva?
av. Ileana Schwarz

Daca am lua-o logic, nu dvs. trebuie sa platiti.Dar imi trebuie baza legala!Voi cauta si voi reveni, daca nu raspunde nimeni.
Ultima modificare: Marți, 31 Martie 2009
Ileana Schwarz, Avocat
Multumesc mult ptr timpul acordat mie.
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavostra.

din ce am citit si eu, fara sa am studii de drept, in CPC (art 563 lit d) spune la impartirea banilor ca exec trebuie sa plateasca si ''creanţele bugetare provenite din impozite, taxe, contribuţii şi din alte sume stabilite potrivit legii'' ori acest impozit nu poate fi considerat o creanta provenita din impozit stabilita pe baza codului fiscal?
Nu stiu, imi dau si eu cu parerea.

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2009
bamsel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament executat - plata impozit la intabulare dtztz dtztz Buna seara. Am dobandit un apartament la licitatie. In Actul de Adjudecare la un paragraf scrie \\" Prezentul act constituie [b]act de proprietate pt ... (vezi toată discuția)
Impozit 2% in tranzactiile imobiliare Ramona Geambasu Ramona Geambasu Buna seara! Urmeaza sa achizitionez un imobil executat silit intr-un credit imobiliar,unde debitorii executati sunt plecati din tara! Am platit 10% pentru ... (vezi toată discuția)
Impozit 2% ptr adjudecare imobil - cine plateste? bamsel bamsel Buna Ziua, In urma cu ceva vreme am achizitionat un imobil la licitatie publica tinuta la sediul executorului jud. cand am primit actul de adjudecare, ... (vezi toată discuția)