avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum se afla valoarea de nou pentru o masina veche?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum se afla valoarea de nou pentru o masina veche?

Buna ziua. Am avut un accident cu masina mea, un Mercedes E320 din 1993.Vinovat a fost un vw passat si am deschis dosar de dauna pe RCA.Pt a se calcula valoarea masinii mele la momentul accidentului este nevoie de valoarea ei de noua, dar in toate cataloagele se gasesc doar preturi incepand cu anul 1995, si cu urmatorul model de E class ( w210), al meu numindu-se w124.
Cum se procedeaza in acest caz?Se asimileaza valoarea unui E320 modelul urmator celui al meu?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Sarcasticul , utilizator 14:36, 14 Noiembrie 2013
Da. Chiar daca cei de la asigurari vor avea de comentat. Le aratati normele dupa care ar trebui sa lucreze.
Atentie ca pretul sa fie cu absolut tot inclus, nu valoare de Germania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire pe dauna totala avand la baza valoarea din contractul de cumparare??? ContSters196490 ContSters196490 Buna ziua, Urmare a unui accident rutier s-a deschis dosar de dauna RCA pentru autoturismul pagubit. Evaluarea reparatiei depaseste valoarea autoturismului la ... (vezi toată discuția)
Despagubire dauna totala allexerf allexerf am o masina cumparata pe 29,06,2008, dauna totala, 35558km la bord, cei de la asigurari mi-au calculat un grad de uzura de 32% valoarea de nou a fost de ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca cornelpoprock cornelpoprock Buna ziua, Sunt posesorul unui autovehicul Skoda fabricat in 06.2006 si achizitionat de mine in 09.2008. In ian 2010 am fost implicat intr-un accident soldat ... (vezi toată discuția)