Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

In luna august a murit tatal meu , mama traieste mai am o sora suntem casatorite cu copii amndoua nu locuim cu mama niciuna Intrebarea ar fi daca mama poate sa faca act de vanzare cumparare a casei si bunurilor daca nu s-a facut succesiunea dupa tata si care este partea mea din mostenire dupa tata sau ce ar trebui sa fac sa intru in posesia mostenirii de pe tata. Mentionez ca mama nu era intabulata, acum sora cu mama doresc sa o intabuleze pe mama si sa treaca casa si bunurile pe unul din copii ei . O alta intrebare poate sa faca acel contract fara succesiune nu trebuie sa semnez si eu?
Nu poate face nimic fără dezbaterea succesiunii. Dacă aţi acceptat succesiunea în termen, aveţi 3/8 din masa succesorală.

Imobilul a fost dobîndit de părinţi în timpul căsătoriei? Dacă da, jumătate este de drept al mamei (teoretic, dumneavoastră putînd dovedi contribuţia mai mare a tatălui), ceea ce înseamnă că în masa succesorală intră cealaltă jumătate.

Dacă a fost bun propriu al tatălui, întreg imobilul intră în masa succesorală.