avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Mama decedata in 2015, nu am facut succestiune. In viata bunica din partea mamei (pe bunurile bunicii mama a fost mostenitoare), sotul, adica tatal meu si 2 copii ai decedatei. Cum se distribiie mostenirea? Tatal are discutii sa se recasatoreasca si nu av vrea sa fie implicata si doamna in masa succesorala. Ce trebuie sa facem? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:38, 8 August 2018
Nu inteleg....
Dacă bunica traieste, cum a fost mama dvs moștenitoare?
Despre moștenire nu se vorbește decât la decesul unei persoane.
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
raluk0207, utilizator
La decesul bunicului meu,bunica si.a cedat partea mamei mele.

ancalucian a scris:

Mama decedata in 2015, nu am facut succestiune. In viata bunica din partea mamei (pe bunurile bunicii mama a fost mostenitoare), sotul, adica tatal meu si 2 copii ai decedatei. Cum se distribiie mostenirea? Tatal are discutii sa se recasatoreasca si nu av vrea sa fie implicata si doamna in masa succesorala. Ce trebuie sa facem? Va multumesc

La decesul bunicului, bunica si.a cedat partea mamei mele.

raluk0207 a scris:

Nu inteleg....
Dacă bunica traieste, cum a fost mama dvs moștenitoare?
Despre moștenire nu se vorbește decât la decesul unei persoane.

Bunurile dobandite prin mostenire sunt si raman bunuri proprii. In eventualitatea în care tata se va recasatori, cat timp traieste, sotia nu va avea nici un drept.
Dacă tata decedeaza primul, soția va avea dreptul la 1/4. Restul de 3/4 Va reveni copiilor.
Cat priveste situatia moștenirii, e cam vag.
1. Nu exista cedare. "A ceda" poate să însemne n lucruri.
2. Cel mai probabil bunica a dat declarație de renunțare la succesiunea bunicului. Dar asta nu înseamnă că a "cedat în favoarea mamei". Prin renunțare, a rămas mama unic moștenitor.
Dar....Dacă imobilul care a făcut obiectul dezbaterii moștenirii a fost dobândit ca bun comun, în timpul căsătoriei ambilor bunici, ceea ce s-a dezbatut atunci a fost doar jumătatea bunicului. Deci mama a rămas unic moștenitor doar pe jumătate. Cealaltă jumatate aparține bunicii.
În atare situație, cota tatălui este mai mica. Deci și a potențialei soții va fi mai mica.
Citiți certificatul de mostenitor după bunicul.
Bunurile dobandite prin mostenire sunt si raman bunuri proprii. In eventualitatea în care tata se va recasatori, cat timp traieste, sotia nu va avea nici un drept.
Dacă tata decedeaza primul, soția va avea dreptul la 1/4. Restul de 3/4 Va reveni copiilor.
Cat priveste situatia moștenirii, e cam vag.
1. Nu exista cedare. "A ceda" poate să însemne n lucruri.
2. Cel mai probabil bunica a dat declarație de renunțare la succesiunea bunicului. Dar asta nu înseamnă că a "cedat în favoarea mamei". Prin renunțare, a rămas mama unic moștenitor.
Dar....Dacă imobilul care a făcut obiectul dezbaterii moștenirii a fost dobândit ca bun comun, în timpul căsătoriei ambilor bunici, ceea ce s-a dezbatut atunci a fost doar jumătatea bunicului. Deci mama a rămas unic moștenitor doar pe jumătate. Cealaltă jumatate aparține bunicii.
În atare situație, cota tatălui este mai mica. Deci și a potențialei soții va fi mai mica.
Citiți certificatul de mostenitor după bunicul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! problema este legata de faptul ca parintii mei nu ... Worriedbee Worriedbee Buna ziua! Problema este legata de faptul ca parintii mei nu au facut partaj dupa divortul survenit acum 10 ani si prin urmare au inca impreuna un apartament. ... (vezi toată discuția)
Succesiune după tata: poate mama să vândă apartamentul dacă toți cei trei copii își cedează cotele în favoarea ei? valicica74 valicica74 Tata a murit si acum dorim sa dezbatem succesiunea. Apartamentul e pe numele tatalui dar bun dobandit in timpul casatoriei, deci jumate-jumate cu mama. Suntem ... (vezi toată discuția)
Succesiune raluca77 raluca77 Bunica ii poate face testament mamei pe toata casa?Acesta poate fi atacat in justitie de sora vitrega? (vezi toată discuția)