Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj!

buna-ziua! doresc sa stiu care sunt literele cu care se inchid cartile de munca, in urma carora se poate lua somaj... cartea de munca a fost inchisa cu "acordul partilor" iar cei de la Agentia de somaj au spus ca nu se poate beneficia de ajutorul de somaj daca, cartea a fost inchis cu acordul partilor. Multumesc!
Pentru somaj art.65 alin. 1 concediere pentru motive care nu tin de persoana salariatului.
sau expirarea perioadei determinate
Somajul se acorda in cazul in care CIM inceteaza din motive neimputabile salariatului ( art. 65 alin 1),in cazul concedierii colective ( art. 68 ) , in cazul incetarii de drept a CIM incheiat pe durata determinata ( art. 56 lit j) incazul incetarii CIM pentru necorespundere profesionala ( art. 61 lit d).
In cazul incetarii CIM prin acordul partilor fostul salariat nu beneficiaza de somaj, el a renuntat singur la locul de munca detinut.
adelaida_07, utilizator
Multumesc pt mesajele de pana acum insa vreau sa mai adaug ca persoana in cauza nu si-a semnat nicio demisie cand a plecat de la locul de munca, a fost data afara dar fara sa semneze nimic, nici macar statele de plata cand isi primea salariul. Dupa nenumarate insistente asupra patronului acesta a decis sa-i inchida CIM cu acordul partilor, care, acest acord nici nu a existat, persoana in cauza nu a fost instiintata despre ac lucru. Se mai poate revoca aceasta decizie ca sa poata primi somaj? daca da, ce ar trebui sa faca..
Daca salariatul in cauza stie sigur ca nu a semnat nici o cerere de incetare a CIM. el se poate adresa instantei de judecata (la Tribunalul din judetul unde domiciliaza sau are resedinta). este litigiu de munca si nu plateste taxe.