Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

tata a semnat un act de mostenire in 1975 lasind casa bunicului meo impreunacu 0,6 ari de pamint SUROREI SALE -.iar restul de pamint format din 3 ,11 h find la acea data in folosinta la cap umbraresti , pe acest pamint tatal meu nu a SEMNAT NIMIC FIND LA ACEA DATA NU ERA IN FOLOSINTA BUNICULUI MEU.dup 1989 cin pamintuil sa intors la PROPIETARI DE DREPT ,CONS ,LOC AL COM UMBRARESTI LA PUS IN POSESIE CU 1 HA iar restul sa inpartit intre cele doa surori .in 2011 sora la care tata ea lasat casa a dato in judecata pe mama mea . si sentita data de judec liesti a dat verdictul irevocabil la care sora tatalui meo e buna stapina pe tot paminrtul ,tatal meu actual mort lasindo ca mostenitoare pe mama ,nu mai are nici un drept la pamint .eu nu inteleg cum se poate ca cineva care a semnat pe 0,6 ari nu mai are dreptul la nimic.
pentru că tatăl dumneavoastră nu a semnat că cedează casa și cele 0.6 ha, ci a renunțat la moștenire. adică la tot ce era cuprins în masa succesorală în acel moment precum și la orice alte bunuri ce s-ar fi descoperit ulterior încheierii succesiunii.