Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua. Am urmatoarea problema. Sotia mea are gemeni. Ea a luat ~35 zile in prenatal, iar restul de zile intentioneaza sa le ia in postnatal. Problema este cand pot sa depun dosarul pentru indemnizatia de crestere copii? Pentru cei care nu depasesc 60 zile de postnatal, eu stiam ca termenul de depunere este 43-60 zile. Dar ea are ~90 zile de postnatal. Cei de la primarie mi-au spus ca pot depune dosarul dupa perioada de postnatal, dar nu ii cred. Va multumesc mult pentru raspunsuri. Impluneste 60 de zile de la nastere intr-o saptamana.
Nu e vorba de o politica speciala a angajatorului respectiv dar o asemenea adeverinta nu se poate elibera decat dupa ce se termina concediul de maternitate.