Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

buna seara!daca am platit taxa de poluare ptr a inscrie masina,o mai pot recupera cumva?si daca da,cum?va multumesc
Buna din nou...atasez un grafic cu un calcul al dobanzi.Rog pe cineva sa-mi confirme daca calculele de mai jos au fost facute corect.Multumesc. Procentul de Dobanda BNR (de politica monetara) in perioada Dec 2010 – Mai 2012 a fost:
Dec-10 6.25
Jan-11 6.25
Feb-11 6.25
Mar-11 6.25
Apr-11 6.25
May-11 6.25
Jun-11 6.25
Jul-11 6.25
Aug-11 6.25
Sep-11 6.25
Oct-11 6.25
Nov-11 6.00
Dec-11 6.00
Jan-12 5.75
Feb-12 5.50
Mar-12 5.25
Apr-12 5.25
May-12 5.25
Dob medie 6

Dobanda se calculeaza astfel:

Suma X procentul de dobanda X nr de zile /365 zile (adica 1 an).

Adica in cazul tau 5,629 lei X 6% X 536 zile / 365 = 496 lei
Deci din graficul de mai sus rezulta ca eu daca am platit taxa de poluare la 10 decembrie 2010 in valoare de 5629 lei mi se revine o dobanda in valoare de 496 lei la data de 30 mai 2012.Este corect?
Buna ziua

Am nevoie de un sfat. Am platit 'noua' taxa in martie 2012. Pot initia o actiune in instanta prin care sa cer restituirea sumei? Daca da, imi puteti enumera sumar procedurile de urmat? Ma pot reprezenta singur sau am nevoie de un avocat?

Va multumesc
Da, puteti cere restituirea sumei. Decideti dvs daca va asumati riscul de a va reprezenta singur sau va angajati avocat.
Parerea mea este de a apela la un avocat ptr. ca va puteti recupera si cheltuielile de judecata prin actiunea in instanta.
Tocmai am citit un articol interesant, mai ales partea legata de masinile noi:

[ link extern ]

Oare chiar se poate recupera taxa si pentru masinile noi? :rolleyes:
MrFlumf, utilizator