Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violarea secretului corespondentei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violarea secretului corespondentei

Buna ziua!
Sunt pe acest forum sa va cer parerea.
Expun situatia:
Sunt absolvent (nu licentiat) de facultate in orasul Cluj Napoca (fiind din judetul Sibiu).
Primesc un colet de la Paris, pe numele facultatii mele. N-am mers sa-l ridic pentru ca nu stiam de existenta lui in tara, ca a ajuns in tara. Am mers dupa el la o luna, si mi s-au dat doar cateva documente din el, deci era deschis. Ii intreb pe cei de la Paris daca mai existau si alte documente in el, cei de la Paris mi-au raspuns ca DA, mai existau.
Secretara mi-a raspuns flexata ca a ajuns de o luna de zile si daca n-a venit nimeni dupa el, ea l-a deschis. Am ridicat coletul, n-am semnat pentru el ca nu se face asta in institutiile romanesti, n-am avut martori. Acum mi-a venit inca un colet pe adresa facultatii (a fost trimis din Franta pe 13 martie si precis a ajuns) dar inca nu am ajuns sa-l ridic. Am dovezile in email ca in primul colet mai existau si alte documente.
Din diverse motive n-am ajuns inca la Cluj pentru ridicarea celui de-al doilea colet. Dar in curand o voi face.
Imediat se fac 2 saptamani de cand am ridicat coletul numarul 1 (dosarul cu documente) si astept timpul liber sa-l ridic si pe al doilea.
Totusi, pana aici fiind speta, stiu ca se incadreaza la art 195 cod penal, partea speciala. Care sunt sansele sa primesc despagubiri ? Pentru ca stiu ca secretara respectiva este plina de « pile » pe « scaunul » ei si cu dreptatea-n mana, pot sa am repercursiuni negative considerabile.
Cu multumiri anticipate,
Alin L
ar trebui sa faceti o plangere catre conducerea institutiei si una catre organele de cercetare penala..
MYRA CIMPEAN , Avocat
alin24L a scris:

Buna ziua!
Sunt pe acest forum sa va cer parerea.
Expun situatia:
Sunt absolvent (nu licentiat) de facultate in orasul Cluj Napoca (fiind din judetul Sibiu).
Primesc un colet de la Paris, pe numele facultatii mele. N-am mers sa-l ridic pentru ca nu stiam de existenta lui in tara, ca a ajuns in tara. Am mers dupa el la o luna, si mi s-au dat doar cateva documente din el, deci era deschis. Ii intreb pe cei de la Paris daca mai existau si alte documente in el, cei de la Paris mi-au raspuns ca DA, mai existau.
Secretara mi-a raspuns flexata ca a ajuns de o luna de zile si daca n-a venit nimeni dupa el, ea l-a deschis. Am ridicat coletul, n-am semnat pentru el ca nu se face asta in institutiile romanesti, n-am avut martori. Acum mi-a venit inca un colet pe adresa facultatii (a fost trimis din Franta pe 13 martie si precis a ajuns) dar inca nu am ajuns sa-l ridic. Am dovezile in email ca in primul colet mai existau si alte documente.
Din diverse motive n-am ajuns inca la Cluj pentru ridicarea celui de-al doilea colet. Dar in curand o voi face.
Imediat se fac 2 saptamani de cand am ridicat coletul numarul 1 (dosarul cu documente) si astept timpul liber sa-l ridic si pe al doilea.
Totusi, pana aici fiind speta, stiu ca se incadreaza la art 195 cod penal, partea speciala. Care sunt sansele sa primesc despagubiri ? Pentru ca stiu ca secretara respectiva este plina de « pile » pe « scaunul » ei si cu dreptatea-n mana, pot sa am repercursiuni negative considerabile.
Cu multumiri anticipate,
Alin L

Puteti dovedi in vreun fel ca secretara a deschis corespondenta ?
Corespondenta despre care faceti vorbire va era adresata personal sau era pe adresa unitatii de invatamanty ?
In nici una dintre cele doua situatii aratate de dl.avocat-plangere la conducerea unitatii si plangere penal a in conf.cu art.195 c.pen.daca nu dovediti ca a fost violata corespondenta de cineva,acestea raman fara obiect.Totusi este bine sa va adresati conducerii si sa afirmati doar ca o banuiti pe secretara pentru ca nu cred ca va recunoaste ca a deschis corespondenta.Totul se rezuma la dovezi.
Radu Gabrian, Mediator
Pe hartie raman amprente.Nu cred ca a purtat manusi.
Ati avea probe.Asa ati afla macar daca e ea sau nu.

avocat Claudiu Lascoschi
Pt d-nul avocat Lascoschi,
Eu am primit continutul plicului, adica 2 carti de maxima importanta dpdv academic, pt domeniul respectiv.
Dar nu s-a deschis in fata mea plicul, si atunci cand mi s-au dat cartile in mana, nu era niciunde si nicaieri nici un plic, doar continutul adica respectivele carti.
Secretara a marturisit flexata ca daca n-a mai aparut nimeni dupa el (plic), l-a deschis. Dar n-a spus cine l-a deschis, ea sau institutia.
Si eu asta am intrebat: se mai pot lua amprente de pe carti, chiar daca intre timp si eu am umblat cu ele? (doar eu)
De pe carti este si mai usor de luat amprente din punct de vedere tehnic.
Dar sub aspectul probatiunii nu ar mai fi nevoie de amprente din moment ce secretara v-a inmanat plicul desfacut.
Poate fi audiata de politie daca faceti plangere penala.
Daca recunoaste nu mai sunt necesare amprentele.

S-au sustras carti sau exista si un prejudiciu?
Ar putea fi vorba de infractiunea de furt.
Ce valoare aveau obiectele respective (daca au disparut) ?

avocat Claudiu Lascoschi