avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violarea secretului corespondentei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violarea secretului corespondentei

Buna ziua!
Sunt pe acest forum sa va cer parerea.
Expun situatia:
Sunt absolvent (nu licentiat) de facultate in orasul Cluj Napoca (fiind din judetul Sibiu).
Primesc un colet de la Paris, pe numele facultatii mele. N-am mers sa-l ridic pentru ca nu stiam de existenta lui in tara, ca a ajuns in tara. Am mers dupa el la o luna, si mi s-au dat doar cateva documente din el, deci era deschis. Ii intreb pe cei de la Paris daca mai existau si alte documente in el, cei de la Paris mi-au raspuns ca DA, mai existau.
Secretara mi-a raspuns flexata ca a ajuns de o luna de zile si daca n-a venit nimeni dupa el, ea l-a deschis. Am ridicat coletul, n-am semnat pentru el ca nu se face asta in institutiile romanesti, n-am avut martori. Acum mi-a venit inca un colet pe adresa facultatii (a fost trimis din Franta pe 13 martie si precis a ajuns) dar inca nu am ajuns sa-l ridic. Am dovezile in email ca in primul colet mai existau si alte documente.
Din diverse motive n-am ajuns inca la Cluj pentru ridicarea celui de-al doilea colet. Dar in curand o voi face.
Imediat se fac 2 saptamani de cand am ridicat coletul numarul 1 (dosarul cu documente) si astept timpul liber sa-l ridic si pe al doilea.
Totusi, pana aici fiind speta, stiu ca se incadreaza la art 195 cod penal, partea speciala. Care sunt sansele sa primesc despagubiri ? Pentru ca stiu ca secretara respectiva este plina de « pile » pe « scaunul » ei si cu dreptatea-n mana, pot sa am repercursiuni negative considerabile.
Cu multumiri anticipate,
Alin L
Cazul dvs pare unul delicat. Probabil ca asa se obisnuieste pe la noi. Drepturile noastre nu doar ca nu sunt respectate dar de multe ori sunt chiar ignorate. E greu de spus ce anume mai puteti face in aceasta situatie in care nu va puteti baza pe marturia expeditorului , al carui punct de vedere se pare ca il intelegeti dealtfel. Si chiar in cazul in care expeditorul ar fi dorit sa va sprijine , nu sunt convinsa ca ati fi putut dovedi ce anume ati ridicat de la secretariat, atata timp cat nu aveti vreun martor, nu ati semnat de primire si in plus posibilitatea sa mai fi ramas ceva amprente clare pe acele materiale este destul de mica. Desi se pare ca lucrurile au fost remediate, fiindu-va expediat un nou colet, ar merita sa incercati a va face dreptate, evident, pe calea justitiei. Insa trebuie sa stiti ca poate fi un proces lung si costisitor. Si daca doriti acest lucru, nu uitati sa depuneti plangerea inainte de a se implini 2 luni de la savarsirea faptei de catre D-na secretara ( curioasa secretara), care a crezut ca are dreptul sa isi bage nasul in acel colet, fiind probabil convinsa ca nimeni nu o va descoperi. Mult succes!
alin24L a scris:

Credeti sau nu, expeditorul francez, persoana juridica, nu vrea sa-i fie tarat numele prin tribunalele romanesti. Prin urmare, aproape ca mi se interzice sa fac plangere, coletul fiindu-mi trimis inca o data. Nu-l "intereseaza" ca mi s-a umblat in colet, trimitandu-mi-se altul, cat sa nu fie implicat in ceea ce inseamna justitia romana.
Inteleg si punctul lui de vedere. Si atunci?
Ce parere aveti de "rezolvarea" frumoasa a cazului?


In acest caz ramane la libera dvs apreciere.
Nu sunteti obligat sa faceti plangere penala ( nici macar pt furt).

avocat Claudiu Lascoschi
Da, dar gandeste-te putin: ii dau in judecata, bun, si eu in cateva luni ma pregatesc sa dau o licenta. Cu cine vin eu nas in nas (ca sa nu zic bot in bot)? Nu cu trupa "smecherei"? Ca intr-o facultate toti sunt pe-o mana. Sau cel putin, la "mine" asa e...si cred ca toti traim cam in aceeasi Romanie (cand zic "toti" ma refer la cei "mici").
Si sa nu uitam ce vrea expeditorul francez! Ma pot opune dorintei lui de a nu-i fi tarat numele prin tribunalele Romaniei si a nu-(s)i pata prestigiul tocmai pentru faptul ca el stie care e reputatia judecatilor din tara asta? El e vinovat ca cere asta? Nu cred.
Si il inteleg perfect.
Si uite-asa, cu toata dreptatea, nu e dreptatea. Si bineinteles ca asta e un caz minor....cum spun multi, in comparatie cu ce e azi la noi, in Romani(c)a!...
Va multumesc tuturor pentru pareri, sfaturi si indrumari dar daca am fi sa ne uitam sinceri in noi, la noi, justitia din Romania e mult prea departe ca un "amarat" (ca si mine) sa aiba si el dreptate la tribunal, aceeasi dreptate ca si cea din teren...
Cred ca sunt prea dur pt Romania.Prea exigent.Exista o stiinta numita criminalistica.Nu e fictiune.

Exista modalitati juridice concrete care pot fi folosite.In Romania se pot face procese deosebit de spectaculoase.
Nu trebuie sa credeti ca Romania e vai de capul ei.Legea romana confera foarte multe lucruri in prezent.Au existat modoficari la coduri si inca se mai fac.
Nu exista vointa.E prea multa delasare in politie dar de putut pot mult daca ii impingi din spate.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune, colet cu plata ramburs andutz andutz Buna ziua. Problema sta in felul urmator: de pe un site de licitatii online, am incercat sa achizitionez un produs electronic fiind "constrans" de faptul ca ... (vezi toată discuția)
Violare corespondenta ietam ietam In Romania , din pacate , multi oameni nu cunosc bine legile , de aceea existati voi avocatii , juristii etc. Am facut anul trecut plangere penala intai la ... (vezi toată discuția)
Senzational !!! luati aminte dragi petitionari catre cedo!!! nimar nimar In anul 2007, pe 18 iunie este expediata din Romania o plangere impotriva statului Roman la CEDO. Pe data de 19 iunie 2007 este trimisa o completare la ... (vezi toată discuția)