Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Date provizorii in cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Date provizorii in cazier

Buna ziua,
am o nedumerire cu privire la art 11 din L290/2004 privind cazierul si anume ce se inregistraza in evidenta cazierului pana la o decizie a procurorului cu privire la IUP, SUP sau NUP.In articol se precizeaza ca se inscriu date despre persoana in cauza si punerea in miscare a actiunii penale. Sa inteleg ca se inregistreaza amprentele daca s-au luat, si fapta comisa, sau pana la decizia procurorului nu se inregistreaza nimic.
Va multumesc.
in cazierul judiciar nu se regasesc decat condamnarile definitive pentru care nu a intervenit reabilitarea.

alte date, mai amanuntite, referitoare la masuri preventive, actiuni penale pornite dar nu amprente se regasesc in fisa de cazier judiciar (care este accesibila doar instantei de judecata si organelor de cercetare penala)
vladfesan a scris:

in cazierul judiciar nu se regasesc decat condamnarile definitive pentru care nu a intervenit reabilitarea.

alte date, mai amanuntite, referitoare la masuri preventive, actiuni penale pornite dar nu amprente se regasesc in fisa de cazier judiciar (care este accesibila doar instantei de judecata si organelor de cercetare penala)

Din cate stiu mai au acces la fisa de cazier si alte institutii ca MApN, SIE, SRI, ETC fac verificari pentru acces la informatii clasificate.
Dar actiunea penala cand este pornita? inaite de decizia procurorului (SUP/NUP/IUP)?