Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda RATB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda RATB

Buna ziua.
In cursul zilei de azi am incasat o amenda RATB pentru nu am avut cardul la mine. Cardul e cu abonament - am chitanta - si vrea sa depun o contestatie. Am mai facut-o prin 2008 parca si s-a rezolvat totul, doar ca atunci am depus contestatia la Piata Presei Libere, la un chiosc de bilete al RATB. Acum, controlorul mi-a spus ca aceasta cerere trebuie depusa la judecatoria sectorului in care mi-a fost data amenda (Piata Kogalniceanu - sector 5, deci). Este adevarata aceasta noua regula?

Multumesc!
Multumesc de raspuns.
Daca stiam ca e atata tevatura pentru anularea unei amenzi, mai bine ma lasam pagubas.
Taxa de timbru se achita la Judecatorie sau se poate achita si la Posta Romana?
Puteți să vă lăsați păgubaș și acum. Dacă nu timbrați, plângerea dvs. va fi anulată.

Potrivit art. 40, alin. (1) din OUG nr. 80/2013, taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local "Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru", al unităţii administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reşedinţa. Aceasta este teoria. În practică, acest cont poate fi și la o bancă, de exemplu. Uitați-vă pe site-ul instanței, trebuie să găsiți această informație.