Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor vechime

Buna seara! Am un salariat la care trebuie sa-i calculez sporul de vechime si anume 10%. La perioada lucrata se poate adauga si perioada in care a fost in somaj (respectiv 8 luni in anul 1997) ?
Sau conform Legii76/2003 nu o iau acum in calcul ci doar la pensionare.
Ma gandesc totusi ca a fost in somaj in 1997 cf. Legii1/1991. Va rog, cine ma ajuta cu problema asta?
Potrivit Legii nr.1/1991, art. 13 : Perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutorul de somaj constituie vechime in munca si nu intrerupe vechimea in munca si in aceeasi unitate.

Dupa intrarea in vigoare a Legii nr.76/2002, perioada de somaj constituie stagiu de cotuzare asimilata pentru pensie .

Asadar, perioada de somaj din 1997 constituie vechime in munca.
Dar la mine la unitate lucreaza din 2005, iar pana atunci a lucrat la alte societati atunci fiind si perioada de somaj. Deci nu vb de vechime in munca in aceeasi unitate. Sa inteleg ca perioada de somaj (1997) o iau in calcul acum la sporul de vechime?
Da, se ia in calcul la calculul sporului de vechime.