avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere rezolutie prim procuror
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere rezolutie prim procuror

Am facut plangere la prim procuror impotriva rezolutiei date de procuror(procuratura de pe langa judecatorie).Nu am primit raspuns in cele 20 zile. Sunt in termenul de 20 zile.Unde fac plangera,mai departe?La prim procurorul de pe langa tribunal sau la judecatorie?Cauza era plangere penala pentru denunt calomnios.
ati primit probabil NUP.Daca nu ati primit raspuns in 20 de zile mai puteti astepta inca 20 de zile. Daca nici in acest interval de timp nu vi se raspunde , trebuie sa depuneti o plangere impotriva rezolutiei procurorului la Judecatorie.Aveti grija , daca depuneti plangerea la judecatorie dupa 40 de zile, plangerea va fi respinsa ca tardiva.
Petenta are posibilitatea legală de a se adresa instanţei de judecată.
calin_pop2000 a scris:

ati primit probabil NUP.Daca nu ati primit raspuns in 20 de zile mai puteti astepta inca 20 de zile. Daca nici in acest interval de timp nu vi se raspunde , trebuie sa depuneti o plangere impotriva rezolutiei procurorului la Judecatorie.Aveti grija , daca depuneti plangerea la judecatorie dupa 40 de zile, plangerea va fi respinsa ca tardiva.


Se pare ca utilizatorul cunoaste mai bine ca dvs termenul in care trebuie depusa plangerea, intrebarea viza unde depune plangerea, iar plangerea se depune la la judecătorul de la instanţa căreia i-ar reveni, potrivit legii, competenţa să judece cauza în primă instanţă.Si in situatia in care ar fi depus plangerea la parchet in termen legal, se inregistra cu data primirii, apoi se trimitea pe cale administrativă, organului judiciar competent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept penal - respingere plangere impotriva rezolutiei prim-procurorului formulata in termen Lucian27 Lucian27 Am formulat plangere impotriva rezolutiei prim- procurolului la Judecatorie si mi-a respins-o ca tardiv formulata, desi pot dovedi cu stampila de plicul ... (vezi toată discuția)
Plangeri impotriva unei rezolutii date de parchet - doua citatii? dumitreldd dumitreldd Am facut o reclamatie impotriva unui politist, am primit o rezolutie impotriva careia am depus plangere la parchet. Rezolutia primita in urma plangerii am ... (vezi toată discuția)
Plangere nerezolvata de primprocuror in 20 zile CORTEX CORTEX Buna ziua. Am depus plangere penala impotriva anumitor persoane. S a dat NUP. Am depus plangere in termen de 15 zile la prim procuror impotriva rezolutiei ... (vezi toată discuția)