avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa material lemnos
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa material lemnos

am achizitionat de la o firma inreg. in scopuri de tva tarusi (pe fact. specificat tarusi 3000 buc, pe aviz 4 mc cherestea), se aplica sau nu taxare inversa?
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 17:56, 13 Noiembrie 2013
Buna ziua,

Potrivit art.161, alineatul 2, litera b, din CF, se aplica taxarea inversa pentru livrarea de masă lemnoasă şi materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările şi completările ulterioare.
Regasiti acxcesand link-il urmator, definitia masei lemnoase si a materialelor lemnoase, astfel incat sa putti incadra achizitia respectiva.
[ link extern ]

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxare inversa lemn lenareg lenareg Ce pierd eu ca SC platitor de TVA daca cumpar cherestea de la SC neplatitoare de TVA ,iar eu o revand .(pot factura cu taxare inversa?) (vezi toată discuția)
Factura cu tva sau fara? calin1973 calin1973 Buna ziua Am achizitionat (ca si SRL platitor de TVA) 3.5 mc cherestea de rasinoase (fara TVA conform legislatiei - cu taxare inversa). Eu trebuie sa vand ... (vezi toată discuția)
Sunt magazin cu vanzare en detail. urmuzache urmuzache buna ziua , sunt magazin cu vanzare en detail .Statie peco . am achizitionat carbune din lemn cu taxare inversa . este corect si daca noi trebuie sa vindem ... (vezi toată discuția)