Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa material lemnos
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa material lemnos

am achizitionat de la o firma inreg. in scopuri de tva tarusi (pe fact. specificat tarusi 3000 buc, pe aviz 4 mc cherestea), se aplica sau nu taxare inversa?
Buna ziua,

Potrivit art.161, alineatul 2, litera b, din CF, se aplica taxarea inversa pentru livrarea de masă lemnoasă şi materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările şi completările ulterioare.
Regasiti acxcesand link-il urmator, definitia masei lemnoase si a materialelor lemnoase, astfel incat sa putti incadra achizitia respectiva.
[ link extern ]

Numai bine