Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la munca

buna ziua.probemele mele au inceput din momentul in care mi-am anuntat seful ca am divortat.am mai discutat una alta si i-am spus ca ,copii sunt la mine ,ca e un pic mai greu financiar dar incerc sa fac fata.a fost ca un prieten atunci,mai o sa fie greu etc ,etc dar dupa aceea sa transformat intrun monstru.avand in vedere ca lucrez in comert si lucrez cu bani pe mana tot timput ma ataca verbal,mai pe romaneste ma hartiueste.ba ca numi datoti banii pe concediu,ba catrebuie sa mai dea afara.toate iventarele ies bine si nu are motive intemeiate de concediere dar cam ataca la psihic.poate nu sunt prea explicita dar m-am cam saturat sa ma trateze ca pe ultima proasa.lucrez de 8 ani de zile in firma di nu am nici o abatere.nici concediu medical nimic.nu intarzii nu creez probleme,singura greseala e ca imi cresc copii singura.simt ca nu mai am nici un drept. datimi un sfat pentru ca ma pot trezi data afara fara nici un drept
Buna ziua,

cel mai bun sfat este sa va cautati un nou loc de munca.
La nivel declarativ, dvs ca angajat sunteti protejata de legislatie impotriva acestui tip de abuz. La nivelul vietii de zi cu zi, este aproape imposibil de dovedit asa ceva. Ar trebui sa existe martori, e-mailuri sau o alta proba pe care sa o puteti face pentru a dovedi acest abuz. De cele mai multe ori aceste probe nu exista. In situatiile mai fericite, in care exista probe, oricum angajatul "nu va mai avea zile multe" in acel loc de munca.
Prin urmare, va sfatuiesc sa incercati sa va preconstituiti probe ( martori care sa auda discutiile) si sa il dati in judecata numai dupa ce va gasiti un alt loc de munca.

In cazul in care ati fi concediata, motivatia concedierii poate fi verificata de instanta astfel ca in masura in care nu exista un motiv serios veti putea merge si castiga la instanta.

Costi Boncu
Boncu Constantin, Avocat
multumesc tare tare mult ptr raspuns