Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de dreptul muncii.
In cazul in care o persoana lucreaza pentru un angajator fara contract individual de munca (deci la negru), iar acesta din urma o "concediaza" fara a avea vreun motiv. Poate fi contestata concedierea in fata unei instante de judecata daca persoana nu are incheiat CIM?
Sa presupunem ca aceasta ar putea face dovada primirii unor bani de la angajator reprezentand salariile pe care acesta le-a platit.
Buna ziua,

totul depinde de modul in care se paote proba ca a existat un raport de munca. Daca exista inscrisuri/martori/e-mailuri, alte urme ale activitatii ( contracte semnate, lucrari executate la persoane care pot depune marturie, etc) care dovedesc un raport de munca, atunci da, se poate chiar castiga in instanta.

Costi Boncu
Va multumesc pentru raspuns!:D