Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie card credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie card credit

In Ianuarie 2008 am facut un card de credit de 16000 la BCR. Din Mai 2008 nu am mai platit nici o rata. Acum am fost contactat de o firma de recuperare creante pt plata datoriei.Zilele trecute am fost sunat si de un executor judecatoresc sa ma intrebe ce consider eu despre datorie inainte de a se duce cu dosarul la judecatorie. ce am de facut?
Creditul dumneavoastra este prescris pentru ca au trecut peste cinci ani de cand nu ati mai platit, dar asta o va constata doar instanta de judecata in cazul in care firma de recuperari o sa va dea in judecata.

Daca va dau in judecata e bine sa aveti un avocat, sa nu faceti greseli.

In niciun caz nu v-a sunat executorul judecatoresc sau cineva de la biroul judecatoresc.

Astia de la firmele de recuperari inregistreaza discutiile cu dumneavoastra, chiar daca nu va dati acceptul si ei sunt obligati sa vi-l ceara.

Nu platiti nimic si nici nu va luati angajamente de plata, pentru ca sa intrerupeti prescriptia.
Buna ziua,

este neobisnuit ca o banca sa nu actioneze la timp. Exista cazuri in care prescriptia se intrerupe si incepe sa curga din nou termenul....
Ar fi bine sa mergeti la un avocat cu contractul si extrasele de cont ca sa fiti sigur daca aintervenit sau nu prescriptia.
Daca datoria s-a prescris veti putea anula orice forma de executare impotriva dvs.

Costi Boncu