avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1338 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... achizitionare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

achizitionare autoturism

Buna

am achizitionat un atutoturism acum 2 ani de la un "prieten"
nu l-am putut inmatricula intrucat acesta nu a gasit cartea de identitate originala.
anul acesta,a venit la mine cu cartea si am incheiat un contract de mana,pe care a specificat ca si data a vanzarii data de acum 2 ani
cu acel contract s-a dus la primarie si a solicitat transferul impozitului auto pe numele meu.
Am solicitat primariei sa imi comunice actele acre au stat la baza transferului impozitului si mi-au trimis doar contractul
Vanzatorul,in prezent nu doreste sa mergem la un birou de copiat acte pentru a face transcrierea si nici sa imi dea fisa fiscala
Nu stiu cum sa procedez
Astept o indrumare .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:23, 17 Noiembrie 2013
Notificati oficial proprietarul de drept sa finalizeze procedura legala de tranzactionare autivehicul
Daca in termenul notificat proprietarul refuza sa isi asume responsabilitatea incheierii formalitatilor legale tranzactionare autovehicul,contactati mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radierea unei masini vandute miorita_m miorita_m Buna ziua Am si eu o intrebare legata de modalitatea de radiere a unei masini. Masina a fost vanduta ,iar in momentul vanzarii s-a incheiat la un birou de ... (vezi toată discuția)
Nu vrea sa facem contract de vanzare cumparare sainescualex1997 sainescualex1997 Buna ziua , am facut schimb de masini cu un baiat , el mi-a dat o masina care de fapt el nu avea nici un act de proprietate pe ea , in cele din urma am gasit ... (vezi toată discuția)
Auto-intermediar Claudiu96G Claudiu96G Buna seara. Acum aproximativ 2 luni jumatate am cumparat un autovehicul , fiind prima mea masina cumparata fara sa ma informez despre procedurile legale pentru ... (vezi toată discuția)