Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public

buna seara .
as dori sa intreb daca unei persoane angajate in cadrul unei institutii publice in aprilie 2012 ca si inspector asistent clasa 39 i se poate transforma postul in octombrie 2013 in consilier superior , cu acordul ANFP si daca da ce trebuie facut?
Una din conditii este sa aveti 3 ani vechime in gradul profesional asistent si promovati in grad profesional principal si abia dupa alti 3 ani promovati in gradul profesional superior.
Alta varianta este ca sa va inscrieti la un concurs care se incadreaza pe gradul profesional superior daca aveti 9 ani vechime in specialitatea studiilor.
Daca aprilie 2012 este data cand ati fost numita in functia publica de inspector asistent, puteti promova dupa aprilie 2015 in gradul profesional principal.