Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL - atributiile asociatilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL - atributiile asociatilor

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog , daca in cazul unei societati comerciale cu raspundere limitata unul din asociati poate sa rezilieze un contract fara ca celalalt asociat sa stie? Poate un asociat sa semneze si in numele celuilalt? In acest sens ce prevederi legale exista?Multumesc!
Legislatia prevede ca hotararile societatii se adopta de catre toti asociatii cu drept de vot potrivit statutului societatii.
De regula in numele societatii semneaza administratorul statutar al acesteia.
Lecturati clauzele statutului societatii si veti gasi raspunsul corect.