avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi

Marți, 4 februarie, are loc evenimentul: TVA, Impozitul datorat de nerezidenți, Impozitul pe profit, facilități fiscale 2025. Sesiune practică cu Adrian Bența. Participă →

Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reducere capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reducere capital social

La o societate cu asociat unic consiliul local se pune problema reducerii capitalului social cu echivalentul aportului in natura(o suprafata de teren). Este nevoie ca, in hotarare, sa se precizeze motivul reducerii? Ce se intampla cu terenul, din punct de vedere contabil, ca urmare a reducerii?


Cel mai recent răspuns: ContSters305424 , utilizator 14:33, 15 Noiembrie 2013
Ramane in patrimoniul societatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere capital social brendyca brendyca Lucrez pt. o firma care doreste sa vanda un activ o cladire din panouri metalice.Capitalul social e format si din numerar +aport in natura ..exact aceasta ... (vezi toată discuția)
Aport in natura asociat unic Lulica Lulica Buna ziua In cazul unui SRL cu asociat unic acesta poate majora capitalul social prin aport in natura (2 apartamente)? In cazul in care acest lucru este ... (vezi toată discuția)
Ces. si marire capital srl prin ap. in natura ionutanton777ro ionutanton777ro Un SRL format din 2 asociati doreste sa efectueze marirea capitalului social, cu ocazia atragerii unui nou asociat ce va efectua un aport in natura (un ... (vezi toată discuția)