Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare locuinta cu proprietar german
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare locuinta cu proprietar german

Buna seara,
revin cu intrebarea.....si....
va rog sa imi datio solutie la urmatoarea situatie:
sora mea casatorita in germania,cu cetatenie germana,a cumparat prin reprezentant mandatat prin notar ( mama mea ea vandut aceasta locuinta )o locuinta in romania;
in cazul in care ea va divorta, aceasta locuinta din romania daca va dori sa o vanda,ii va trebui si semnatura fostului sot?
in actele de vanzare cumparare figureaza doar numele ei....
va multumesc anticipat..
Dacă părțile nu prevăd altfel procura este valabilă 3 ani, insa se poate prevede un termen mai scurt sau mai lung decât acesta.
Amu,nu va suparati,dar un notar din Lugoj,a spus ca aceasta procura este valabila numai 3 luni,inainte de vanzare.....
Cred ca nu ați înțeles Dvs bine.....prevederile Codului Civil se referă la ce v am spus mai sus.... Dacă părțile nu prevăd altfel procura este valabilă 3 ani, art.2015 CC.
Eu nu sunt chiar convinsa ca procura asta e cea mai normala alegere... Sigur, vazand ca nu stim situatia, alt sfat nu avem cum da ca n-avem baza...
Totusi, intai trebuie sa cunoastem situatia matrimoniala a celor doi soti. Caci procura asta miroase a partaj pe bun...