Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi asupra apartamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi asupra apartamentului

sotul meu are un apartament dinainte de a ne cunoaste si este proprietar,am locuit impreuna 10 ani si anul acesta ne-am casatorit ce drepturi am sau daca am drepturi asupra apartamentului:(
Apartamentul sotului este bun propriu si asa va ramane tot timpul vietii acestuia,

Dvs. puteti avea (in caz de divort) cel mult un drept de retentie echivalent cu sumele de bani investite in modernizarea si intretinerea apartamentului (daca este cazul!)
Car3men a scris:
Dvs. puteti avea (in caz de divort) cel mult un drept de retentie echivalent cu sumele de bani investite in modernizarea si intretinerea apartamentului (daca este cazul!)

Sumele investite in ultimii 3 ani sau de-a lungul casatoriei?
în timpul căsătoriei.
1/2 din sumele investite in timpul casatoriei.
gerberga a scris:

1/2 din sumele investite in timpul casatoriei.

Aşa este. Sunt aplicabile prevederile Decretului nr.167 din 1958 privind prescripţia extinctivă, potrivit cărora prescripţia nu curge între soţi pe durata căsătoriei.

Dar, nu 1/2 neapărta, ci sumele cu care a participat efectiv soţia la întreţinerea şi repararea imobilului.

Cu alte cuvinte, poate fi mai puţin de 1/2 sau mai mult, în funcţie de veniturile celor doi soţi.