Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Primesc sau nu circumstanta atenuanta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Primesc sau nu circumstanta atenuanta?

Un tip a tot agresat-o verbal pe iubita mea, propunandu-i de n ori sa faca sex cu ea desi stia ca ea are prieten... L-a refuzat de n ori. Eu am aflat, si m-am dus la respectivul si l-a lovit.

Primesc sau nu circumstanta atenunta?

Noi doi avem 18 ani. Agresorul fetei 25. Conteaza asta?
Agresorul are 18 zile IML si o mica taietura (2 cm maxim) la barbie dupa ce cazut pe jos) :)
Depinde de la caz la caz...
Poate fi si circumstanta agravanta si circumstanta atenuanta in raport de apararea care va intelege sa o faca avocatul.
Daca ati dat deja declaratie avocatul nu mai poate decat sa vada ce mai poate sa faca in functie de ceea ce ati declarat.
cam ce ar trebui sa declare ca sa fie 73b?

legea ar trebui sa fie aceeasi pt. toti,nu?
epurashu, utilizator