Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare cheltuieli de judecata

Buna seara.poate cineva sa -mi spuna cum sa procedez ca sa pot recupera cheltuielile de judecata in urma unei hotarari definitive si neatacate in termen.
Daca cheltuielile de judecata sunt cuprinse in dispozitivul hotararii legalizati hotararea, investiti-o cu formula executorie si mergeti apoi la un executor judecatoresc pentru a-o pune in executare silita
Daca ati castigat procesul, iar in hotarare se precizeaza ca cealalta parte va datoreaza cheltuieli de judecata, atunci trebuie sa solicitati investirea hotararii cu formula executorie si apoi sa notificati cealalta parte sa achite suma datorata; in situatia unui refuz, puteti apoi sa va dresati unui executor judecatoresc pentru recuperarea cheltuielilor.

Pentru a se trece pe hotarare mentiunea "definitiva si irevocabila" si pentru investirea acesteia cu formula executorie, procedati astfel: faceti o copie la hotarare, achitati la Trezorerie o taxa de timbru de 6 lei, cumparati de la posta si un timbru judiciar de 0,3 lei sau mai mare, si mergeti la registratura instantei care a pronuntat hotararea, unde veti completa o cerere si veti depune cele mai sus precizate; se va fixa un termen la care sa va prezentati pentru a ridica hotararea investita.
adita_auto a scris:

Buna seara.poate cineva sa -mi spuna cum sa procedez ca sa pot recupera cheltuielile de judecata in urma unei hotarari definitive si neatacate in termen.

ii puteti recupera numai daca ati cerut banii in instanta.
va multumesc mult!