avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Programul \\"Torch\\" este interzis sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Programul "Torch" este interzis sau nu?

Buna seara!
Am nevoie de muzica de pe Youtube pentru prezentari power point. Pot sa descarc muzica folosind "Torch" sau e la fel de interzis ca ""Torrente".
Multumesc pentru orice raspuns cu trimitere la lege!
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 20:55, 21 Noiembrie 2013
Incalcati legea daca folositi muzica fara acordul autorului, interpretului, etc. Cu ce program o luati nu conteaza. Cand predati o distribuiti = distribuiti material piratat.
Mergand pe aceasta idee, si folosirea programului power point si imagini din mediul online/spatiul virtual public, ar fi tot distributie ilegala de informatie/imagine/opera.
Nu cred ca e asa.
Oricum, raspunsul la intrebare l-am gasit. Despre drepturile de autor facem alta discutie.
Folosirea programului Powerpoint fara licenta este sigur ilegala. Poate va referiti la Powerpoint Viewer?
A folosi la predare opera/muzica scrisa/cantata de altii este distributie ilegala daca nu aveti acceptul autorului operei si/sau interpretului in cazul operelor (ca insiruire de note muzicale) care nu mai intra sub copyright.
Singurul caz cand ati putea-o face legal ar fi daca ati folosi SCURTE fragmente in cadrul unei institutii de invatamant in masura justificata de scopul urmarit.
Cum am spus mai sus programul prin care ati intrat in posesia lor e irelevant dpdv legal.
PS: Da, si "folosirea de imagini din mediul online/spatiul virtual public" pt distributie, in cazul in care nu e respectat dreptul de autor, este ilegala (inclusiv in cazul distributiei gratuite).
Ultima modificare: Joi, 21 Noiembrie 2013
Adrian Horatiu, utilizator
"Folosirea programului Powerpoint fara licenta este sigur ilegala."
Atentie!! Sa fii destept nu e legal! (cam asa suna in traducere partea de mai sus).
Nu s-a gandit nimeni, cred, sa incrimineze inteligenta, dar e drept ca multi s-au straduit sa o sufoce.
S-ar putea sa stie ei de ce.
Pana una alta, puteti sa imi spuneti cine ii certifica pe cei care acorda certificari PowerPoint? (licente). Nu cred.
Ultima modificare: Joi, 21 Noiembrie 2013
ivanawlf, utilizator
Posibil sa fie cum spuneti dvs dar am impresia ca mai degraba a fi prost nu e ilegal.:foottap:
Cred ca faceti o confuzie - in domeniul informaticii/IT - intre notiunea de certificare si cea de licenta/licentiere.
Nu stiu daca are loc in acest topic intrebarea dvs si sunt convins ca va puteti raspunde singur dupa ce va clarificati intelesul celor doua notiuni.
Cu adanc respect si profunda stima....:happy:

Alte discuții în legătură

Este legala folosirea acestui program pentru descarcare fisiere? ContSters224507 ContSters224507 Este legal sa folosesc internet download manager pentru a descarca de pe scribd un pdf privat cu drepturi de copyright (care nu are optiune de download) daca ... (vezi toată discuția)
Legi privind share-l prin dc++ raluca_ro raluca_ro buna sunt Raluca, nu stiu daca ma adresez cui trebuie dar as dori si eu niste lamuriri cu privire la niste legi, a circulat zilele acestea pe internet - ... (vezi toată discuția)
Pirateria pe internet, programe fara licenta Pink_Martini Pink_Martini Am auzit acum la stiri la radio ca se fac controale pentru cei care detin/folosesc programe fara licente. Cum se fac aceste controale? cica sint unii care ... (vezi toată discuția)