Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea de 10 ani sau de 30 ani???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea de 10 ani sau de 30 ani???

Buna ziua,
Din 1990 muncesc un teren extravilan care nu a apartinut nimanui niciodata, era defpat o bucata de nisipi, un teren nefertil, la marginea tarlalei, pe care nimeni nu la vrut iar eu am avut grija de el timp de 24 de ani, martori sunt toti oamenii din sat.
Pot sa trec acest teren pe numele meu?
Am auzit diverse pareri, ba ca trebuie sa il muncesti de 10 ani, ba ca trebuie de 30 ani, ca sa pot sa il trec pe numele meu....care este varianta reala si corecta?
Este nevoie de aprobarea primariei (terenul nu este de nici un interes national/local)?
Multumec si o zi frumoasa sa aveti!

Depinde si al cui e intai si-ntai. Dv. va incadrati la uzucapiunea de 30 de ani.