Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi circulatie

As dori sa-mi spuneti va rog, in momentul in care am fost sanctionata contraventional
si fac plangere in instanta, fara sa platesc amenda in termenul de48 h, ce suma va trebui sa platesc cand se pronunta sentinta judecatoreasca si nu mi se da castig de cauza. Platesc suma in 48 h? sau platesc suma stabilita de agentul de politie ?
Va rog sa-mi spuneti si art de lege cf caruia se plateste suma integrala sau in 48h
Suma integrala va fi platita dupa ramanerea definitva a hotararii de respingere a contestatiei la PV.
Plata in 48 de ore de la constatarea contraventiei (1/2 din amenda) este o facilitate prevazuta de OG 2/2001.
Aceasta facilitate nu se mai pastreaza pentru plata in 48 de ore de la ramanerea definitiva hotararii de respingere.