avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi circulatie

As dori sa-mi spuneti va rog, in momentul in care am fost sanctionata contraventional
si fac plangere in instanta, fara sa platesc amenda in termenul de48 h, ce suma va trebui sa platesc cand se pronunta sentinta judecatoreasca si nu mi se da castig de cauza. Platesc suma in 48 h? sau platesc suma stabilita de agentul de politie ?
Va rog sa-mi spuneti si art de lege cf caruia se plateste suma integrala sau in 48h
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 14:32, 18 Noiembrie 2013
Suma integrala va fi platita dupa ramanerea definitva a hotararii de respingere a contestatiei la PV.
Plata in 48 de ore de la constatarea contraventiei (1/2 din amenda) este o facilitate prevazuta de OG 2/2001.
Aceasta facilitate nu se mai pastreaza pentru plata in 48 de ore de la ramanerea definitiva hotararii de respingere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis auto pentru culoarea galbenă Ciolo27 Ciolo27 Buna ziua, as dori sa va expun si eu o speță si sa imi spuneti cum sa procedez! Mi au suspendat permisul pe 30 de zile din următoarea cauza: am trecut de o ... (vezi toată discuția)
Suspendarea platii amenzii MARIKO9 MARIKO9 conform OG 2/2001 plangerea suspenda executarea, adica suspenda plata amenzii, dar suspenda plata amenzii intregi sau injumatatite? daca fac plangere in ... (vezi toată discuția)
Amenda 3000 lei parcare in parc alexs25 alexs25 Buna ziua. Am si eu o problema. Recent am primit o recomandata de la politia locala Bucuresti , care imi cere sa comunic numele soferului care a condus ... (vezi toată discuția)