Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura apa rece mare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura apa rece mare

Buna ziua,

Am stat in chirie 3 luni intr-o garsoniera si am platit la zi facturile pentru intretinere. In fiecare luna venea un reprezentat a administratiei pentru a citi contoarele. Totul bine si frumos pana acum cateva zile cand m-a sunat proprietarul si m-a anuntat ca l-au sunat aia de la administratie cum ca s-ar fi depistat o diferente de 50 mc apa rece, si aceasta suma trebuie platita. Este posibil asa ceva, si cum proceda in acest caz?

Multumesc foarte mult anticipat.
Daca s-a depistat o diferente de 50 mc apa rece,aceasta valoare a fost contorizata si facturata de bransamentul general al intregului imobil
Pe cale de consecinta diferenta de apa facturata intre index bransament si total index individual comunicati,se recupereaza de la toti proprietarii din imobil,prin una dintre cele 4 variante de calcul -conditionat de decizia comitetului executiv

Deci daca inteleg corect, trebuie sa platesc aceasta diferenta, sau proprietarul care nu a verificat/reparat instalatia?

Si nu mi se pare normal sa se inregistreze o asa diferenta mare pentru 3 luni in care am stat in acea garsoniera.
Adriantot, moderator
@blak_fn

Cand v-ati mutat in chirie a-ti verificat consumul de la apa ?
De ce au venit dupa 3 luni si nu s-au sesizat atunci consumul exagerat de apa ?
Cand m-am mutat era restanta la plata intretinerii si proprietarul a achiatat aceasta. Dupa eu am platit factura la intretinere de fiecare data. In fiecare luna venea cineva de la administratie si lua datele de la contor. Acum s-a schimat Administratotul si au depistat ei diferenta de 50 mc. Dar nu mi se pare normal sa am asa o diferenta daca a stat o perioada scurta de timp. Nu mai stau in acea garsoniera de vreo 2-3 luni.
black_fn, utilizator
Cand s-a facut citirea de catre reprezentantul adm. ati semnat o lista de confirmare a consumului , la noi in Asociatie asa se face ca sa nu fie discutii de acest gen .