Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Timp de 3 ani si 8 luni (in perioada 01.05.1986 - 31.12.1989) am fost angajat in grupa II de munca 75 % (este scris in cartea de munca si nu am si adeverinta) la IGSCCP ca inspector cu studii superioare.
Mi s-a raspuns ca functia de inspector nu este trecuta in legislatie ca facand parte din cele cu drept de grupa a II si deci nu pot beneficia nici de acel spor de 25% la punctul de pensie in bani pe perioada lucrata si nici nu am dreptul la reducerea cu 1an si jumatate (mai am 4 ani si 4 luni lucrati ca inginer in grupa II de munca la alta intreprindere - deci conditii deosebite). Puteti sa-mi raspundeti daca mai are sens conform legislatiei sa mai alerg dupa alte adeverinte sau nu-mi vor fi eliberate ascest gen de acte de catre societatile in cauza ?
Cu respect,
Florin Neagu
Societatile sunt obligate sa va elibereze adeverintele necesare, obtineti acele adeverinte, depuneti-le la dosarul de pensie si contestati decizia de pensie daca nu va vor include acei ani de vechime cu sporuri, e dreptul dvs.! succes