Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum procedam ca, pe perioada cat am locuit in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum procedam ca, pe perioada cat am locuit in strainatate, sa nu platim asigurarea medicala (CASS) si in Romania?

Am dori sa stim cum sa procedem cu asigurarea medicala astfel incat dupa ce locuim in strainatate, atunci cand ne reintoarcem in Romania sa nu platim asigurarea din urma pe acea perioada plus eventualele penalizari.
Ce documente ne trebuie? Cui trebuie sa ne adresam? Cand?

Avem cetatenie dubla , Romana si Australiana. Ne-am repatriat anul acesta.

Am vrea acum sa ne intoarcem in Australia pe o perioada de unu' sau doi ani.

Cum demonstram ca pe o perioada de timp, nu am trait in Romania ci in alta tara, si ca urmare nu am beneficiat de asistenta medicala, avand platita de altfel asigurarea medicala in tara de resedinta?

Evident, nu dorim sa continuam sa platim asigurarea medicala fara sa locuim in Romania si fara sa putem beneficia de asistenta medicala. De altfel, ar fi si greu sa platim asigurarea de la distanta.

Nu am dori nici sa ne scoatem pasaport Romanesc cu domiciliul in strainatate numai ca sa demonstram ca nu am trait in Romania.
Nu numai ca nu avem nevoie de ele, dar costa si ar si trebui sa renuntam la buletine numai ca la reintoarcere sa inversam procesul, adica sa renuntam la pasapoarte si sa cerem din nou buletine.

Trebuie sa anuntam in avans ca plecam in strainatate?
Unde anume, la circa financiara (inspectorul financiar?), la politie (evidenta populatiei), la casa de sanatate...?
Exista o cerere tip de scoatere din evidenta?

La venirea in tara, ni se cere o dovada ca am locuit in strainatate? In ce ar consta dovada?

Ar fi situatia diferita daca am avea dubla cetatenie, Romana si o alta tara Europeana?

Pe cine am putea consulta ca sa ne indrume?
e bine sa apelati la un avocat sau la un consilier juridic si sa-i expuneti toate datele
Dupa ce consult un avocat va trebui sa-i conving si pe cei de la circa financiara si de la asigurare medicala sa accepte solutia.
S-ar putea sa ne coste mai putin efort si bani sa platim asigurarea pe acea perioada sau sa cerem pasapoarte cu residenta in strainatate.

Ca sa intelegem totusi mechansimul legii va intrebam ce se intampla in cazuri mai comune. Trebuie sa existe in lege provizii pentru asfel de cazuri.

a. cum dovedesc cei care au lucrat in alta tara Europeana ca cetateni Romani
ca nu au locuit si ca urmare nu au beneficiat de asigurare in Romania pe o anumita perioada de timp, astfel incat sa nu plateasca asigurarea CASS si in Romania

b. cum dovedesc cei care sunt si cetateni a unei alte tari Europene,
ca nu au locuit si ca urmare nu au beneficiat de asigurare in Romania pe o anumita perioada de timp, astfel incat sa nu plateasca asigurarea CASS si in Romania

Exista un mechanism in Europa de eliberarare de dovezi de residenta pentru autoritatile din Romania?

Trebuie sa facem o cerere de scoatere din evidenta, aici, in Romania?
In alte tari se declara plecarea si revenirea dupa o perioada mai lunga in strainatate astfel incat autoritatile sunt instiintate sa nu includa persoana in felurite obligatii sociale.

Ca urmare, unde anuntam cand plecam sau venim inapoi in tara, indiferent unde plecam?
Ca de pilda, cei care au copiii pe care ii lasa in tara, unde anunta? Daca nu ma insel s-a emis o lege in sensul asta.
AGrigoriu a scris:

Dupa ce consult un avocat va trebui sa-i conving si pe cei de la circa financiara si de la asigurare medicala sa accepte solutia.
S-ar putea sa ne coste mai putin efort si bani sa platim asigurarea pe acea perioada sau sa cerem pasapoarte cu residenta in strainatate.

Ca sa intelegem totusi mechansimul legii va intrebam ce se intampla in cazuri mai comune. Trebuie sa existe in lege provizii pentru asfel de cazuri.

a. cum dovedesc cei care au lucrat in alta tara Europeana ca cetateni Romani
ca nu au locuit si ca urmare nu au beneficiat de asigurare in Romania pe o anumita perioada de timp, astfel incat sa nu plateasca asigurarea CASS si in Romania

b. cum dovedesc cei care sunt si cetateni a unei alte tari Europene,
ca nu au locuit si ca urmare nu au beneficiat de asigurare in Romania pe o anumita perioada de timp, astfel incat sa nu plateasca asigurarea CASS si in Romania

Exista un mechanism in Europa de eliberarare de dovezi de residenta pentru autoritatile din Romania?

Trebuie sa facem o cerere de scoatere din evidenta, aici, in Romania?
In alte tari se declara plecarea si revenirea dupa o perioada mai lunga in strainatate astfel incat autoritatile sunt instiintate sa nu includa persoana in felurite obligatii sociale.

Ca urmare, unde anuntam cand plecam sau venim inapoi in tara, indiferent unde plecam?
Ca de pilda, cei care au copiii pe care ii lasa in tara, unde anunta? Daca nu ma insel s-a emis o lege in sensul asta.

Observ că nu a mai dat nimeni răspuns la întrebările de mai sus.

Eu sunt într-o situație asemănătoare, de 6 ani locuiesc în străinătate și pot dovedi asta cu facturi, corespondență, permis de conducere cu adresă din UK, registrul electoral local, etc.
Deși nu locuiesc în România am primit pe adresa din buletin o somație de plată cu titlu de executare silită prin care trebuie să plătesc suma de 760 lei pentru contribuții la asigurările de sănătate datorate de persoane care realizează venituri din activități independente, conform următoarelor articole trecute pe acea somație: ART 9 ALIN 2 LIT D DIN ORDONTA GUVERNULUI NR 92/ 2003, ART 172-173, ART 145 ALIN 1 /92 /2003 și art 141/ OUG 92/2003

Acum întrebarea mea este care venituri dacă eu nu sunt în România, nu dețin bunuri imobile pe teriroriul României, nu obțin nici un venit în România?

Ce se întâmplă dacă locuiesc în străinătate de exemplu încă 10 ani de acum încolo și nu plătesc CASS în România, voi fi obligată să plătesc retroactiv în cazul în care mă voi întoarce peste 10 ani? Pot fi obligată să plătesc CASS în cazul în care nu am de gând să apelez la sistemul de sănătate românesc pentru că plătesc contribuții la cel din UK?

Mulțumesc cui mă poate lămuri cât de cât.
GeaninaC, utilizator